Rynek biurowy w Polsce. Więcej umów – mniej powierzchni

Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD
Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD

W czerwcu 2021 na rynku biurowym odnotowano 526 nowych transakcji najmu. Dane wskazują, że rynek stale utrzymuje dotychczasowy trend wzrostu liczby umów. Wynajmuje się jednak mniej powierzchni.

REDD to największa baza danych o biurach w Polsce, w której zawarte są budynki klasy A, B i C. To pozwala analizować pełen obraz rynku biurowego w Polsce.

– Pod koniec drugiego kwartału 2021 rynek biurowy osiągnął interesujący wynik dotyczący liczby wynajętych biur. W czerwcu na rynku biurowym zarejestrowaliśmy w naszej bazie 526 nowych transakcji najmu. Dane wskazują, że rynek stale utrzymuje dotychczasowy trend wzrostu liczby umów. Dla porównania, w maju 2021 podpisanych zostało 495 umów najmu – mówi Piotr Smagała, Dyrektor Zarządzający REDD.

REDD1

Jak pokazują dane REDD spadła jednak łączna wynajęta powierzchnia biurowa. W czerwcu 2021 wyniosła ona – 118 tys. mkw. (w 526 transakcjach). W maju 2021 było to: 138 tys. mkw. w 495 transakcjach.REDD2

– Takie dane wskazują, że najemcy wynajmują mniejsze powierzchnie. Może to mieć związek z malejącym  zapotrzebowaniem na miejsce w biurach spowodowane wprowadzoną w wielu firmach pracą hybrydową – ocenia Piotr Smagała z REDD.