Samochód elektryczny w biznesie – czy to opłacalne?

samochód elektryczny

Samochody elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Jest to nie tylko kwestia prestiżu i zaprezentowania swojej proekologicznej postawy. Takie rozwiązanie staje się po prostu opłacalne.

W obliczu coraz większego nacisku na zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa poszukują innowacyjnych rozwiązań, które będą sprzyjały zarówno środowisku, jak i ich portfelom. Elektryczna rewolucja w motoryzacji nie jest już tylko mglistą melodią przyszłości. Zmiany zachodzą już teraz i coraz więcej przedsiębiorców aktywnie w nich uczestniczy. W tym artykule przeanalizujemy, czy wprowadzenie samochodów elektrycznych do twojej floty będzie opłacalne z biznesowego punktu widzenia.

Samochód elektryczny a spalinowy

Zakup samochodu to ważna decyzja dla każdego przedsiębiorcy, a wybór między wersją elektryczną a spalinową może wywołać pewne rozterki. Samochody elektryczne, choć zazwyczaj droższe w zakupie, z czasem mogą okazać się bardziej ekonomiczne dzięki niższym kosztom eksploatacji i serwisowania. Z kolei samochody spalinowe zapewniają większy zasięg i szybsze „tankowanie”, ale ich eksploatacja obciąża środowisko większą ilością emisji szkodliwych substancji.

Ważnym aspektem jest także różnica w dofinansowaniach oraz ulgach podatkowych. Wprowadzono rozwiązania, które są znacznie korzystniejsze dla posiadaczy pojazdów elektrycznych. Nie można też zapominać o kwestiach związanych z ubezpieczeniami. Każdy przedsiębiorca musi uwzględnić polisę w swoim budżecie. Z tego powodu warto rozejrzeć się za taką, która zapewnia szeroką ochronę i ma atrakcyjną cenę – już teraz skorzystaj z kalkulatora OC i AC: https://hdi.pl/kalkulator/oc-ac/dane-pojazdu.

Ekologiczny wymiar biznesu – zalety samochodów elektrycznych

Sektor transportu jest jednym z głównych sprawców emisji gazów cieplarnianych. Dzięki zmianie floty na samochody elektryczne przedsiębiorstwa mają szansę znacznie zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Obecnie klienci coraz częściej kierują swoje wybory konsumenckie w stronę firm, które stawiają na zrównoważony rozwój. Decyzja o zakupie elektryków może zatem wydatnie wpłynąć na wizerunek firmy.

Poza korzyściami dla środowiska firma może także dostrzec znaczne oszczędności w eksploatacji pojazdów elektrycznych. Brak konieczności kupowania paliwa, niższe koszty serwisowe, a także korzystne stawki ubezpieczeniowe to tylko niektóre z ekonomicznych korzyści, jakie można uzyskać, jeśli zdecydujesz się na ekologiczny transport. Takie rozwiązanie wdrażają już między innymi firmy kurierskie.

Ekologiczny samochód dostawczy jest przyjazny dla kieszeni?

Przedsiębiorca, który do swojej firmy kupuje elektryczny samochód ciężarowy, może skorzystać z prawa do odliczenia 100% VAT. Poza tym przysługuje mu możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wartości początkowej samochodu bez żadnego limitu. Jeśli wartość początkowa auta była wyższa niż 10 tysięcy zł, może zastosować stawki amortyzacyjne (takie jak w przypadku samochodu spalinowego) lub skorzystać z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla małych przedsiębiorców.

Nie zapominajmy o dotacjach z programu „Mój elektryk”. Maksymalna kwota wsparcia zakupu wynosi 70 tysięcy złotych.

Elektryczne samochody osobowe w biznesie

Na rynku aut elektrycznych przeważają samochody osobowe, które cieszą się zainteresowaniem nie tylko przedsiębiorstw z branży transportowej. Wiele firm ma flotę służbowych samochodów – część jest w leasingu, inne stanowią ich własność. Wprowadzenie elektryka jest ważne z punktu widzenia wizerunkowego, ale nie tylko.

Podobnie jak w przypadku aut dostawczych, oznacza to duże korzyści finansowe. Dla samochodów elektrycznych, które wykorzystywane są firmie, ustanowiono bardzo duży limit amortyzacyjny. W 2022 roku został podniesiony do 225 tysięcy złotych. Również na auto osobowe można uzyskać odpowiednią dopłatę z rządowego programu wsparcia.

Przejście na samochody elektryczne – jak to zrobić?

Przejście na samochody elektryczne to proces, który wymaga starannego planowania. Przedsiębiorstwa powinny rozważyć różne aspekty, w tym infrastrukturę ładowania, dostępność serwisów oraz szkolenia dla personelu. Strategia wdrażania powinna być oparta na analizie kosztów i korzyści oraz na skonsultowaniu się z ekspertami w dziedzinie mobilności elektrycznej. Eksperci z HDI radzą również, by przy planowaniu zakupów, skonsultować się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, który nakreśli, jaka polisa mogłaby być najkorzystniejszym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia.

Choć samochody elektryczne mogą być droższe w zakupie, istnieją jednak różne formy wsparcia finansowego i ulg podatkowych, które mogą pomóc w przejściu na zieloną flotę. Można oczekiwać, że wraz z rosnącą popularnością i dojrzewaniem rynku ceny pojazdów elektrycznych będą stopniowo maleć, co czyni je coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorstw.

Samochód elektryczny w biznesie – podsumowanie

Elektryczna rewolucja w motoryzacji niesie ze sobą wiele korzyści dla środowiska, ale także stanowi szansę dla firm na zyskanie konkurencyjnej przewagi i poprawę wizerunku. Wybór samochodów elektrycznych to inwestycja w przyszłość, a jej efekty mogą być odczuwalne na wielu płaszczyznach działalności przedsiębiorstwa. Analiza wszystkich aspektów tej decyzji pomoże w odpowiednim zaplanowaniu strategii i maksymalizacji korzyści. Samochody elektryczne stają się nie tylko symbolem nowoczesności, lecz także odpowiedzialności biznesowej i otwierają przedsiębiorstwom nowy rozdział w ekologicznym rozwoju.