Scabrosus: Sztuczna inteligencja pomoże w optymalizacji kosztów

0

Scabrosus wykorzystuje technologię, która pozwala przetwarzać pozostałości poprodukcyjne z różnych gałęzi przemysłu – głównie spożywczego i drzewnego – na pełnowartościowe włókna pokarmowe i przemysłowe. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w wielu przemysłach – najpopularniejszymi są spożywczy, tworzywowy, paszowy oraz farmaceutyczny i budowlany. Skala zastosowań jest obszerna.

Firma opiera się na własnych rozwiązaniach wykorzystujących sterowanie procesami przemysłowymi. Pozwala to na uzyskiwanie lepszej jakości i trwałości niż produkty konkurencyjne. Scabrosus podpisał umowę z PARPem na dofinansowanie technologii w kwocie 500.000 zł. To nie jedyna instytucja, która zaufała spółce i zdecydowała się wesprzeć projekt – wcześniej 700.000 zł przekazał Świętokrzyski Inkubator Technologii.

– Tworzymy nowe, innowacyjne produkty pozwalające optymalizować koszty naszych klientów – powiedział agencji eNewsroom.pl Przemysław Borgosz, prezes zarządu Scabrosus – Istotny jest fakt, że na rynku nikt nie prowadzi tego typu działalności, a konkurenci oferują standardowe produkty. Z tego względu mocno inwestujemy w rozwój infrastruktury maszynowej i w technologię związaną ze sztuczną inteligencją. Maszyneria pozwalałaby sama dostosowywać różne procesy, które optymalizowałaby według założonych parametrów. Komputer jest w stanie dużo lepiej zarządzać niż człowiek. Byłby to kolejny krok w ograniczeniu kosztów i zwiększeniu rentowności.

Część ze wspomnianych rozwiązań jest już wdrażana, lecz brakuje nam oprogramowania i systemu sterowania całą linią. Dlatego poszukujemy obecnie środków, a prace wdrożeniowe chcielibyśmy zakończyć w pierwszym półroczu 2017 roku – powiedział Borgosz.