Spółki memowe zostają z nami na dłużej

wall street

Styczniowy fenomen spółek memowych trwa. Nasze dwa koszyki spółek memowych (widoczne na wykresie) są poniżej rekordowego poziomu, ale nadal powyżej wartości ze stycznia. Gamestop jest na dziesięciokrotnie wyższym poziomie. R/Wallstreetbets zyskało 1,5 miliona nowych subskrybentów od marca. Powstało więcej nowych memowych ETFów, między innymi MEME. W szerszej perspektywie, inwestycje kapitałowe amerykańskich gospodarstw domowych są na rekordowym poziomie, a amerykańskie fundusze kapitałowe odnotowały 900 miliardów dolarów wpływów w pierwszej połowie roku, najwięcej od 30 lat.

PLANY GME: Oryginalna spółka memowa, Gamestop (GME), zaraportuje wyniki po zakończeniu dzisiejszej sesji. Po zebraniu 1,7 miliarda dolarów od udziałowców, spłaceniu długoterminowego długu, oraz z nowym zespołem zarządzającym, firma skupi się teraz na planach transformacji biznesowej. Przewidywany wzrost przychodów w stosunku do tego kwartału w zeszłym roku wynosi 20 proc., a straty mają zmniejszyć się o połowę.

PO CO JE MIEĆ: Nasza globalna ankieta Puls Inwestora Indywidualnego pokazała, że 17 proc. ankietowanych inwestorów posiada akcje spółek memowych, mniej niż przewidywano, ale nadal jest to duży procent. Występują duże różnice między państwami (od 30 proc. w Rumunii do 10 proc. w Australii), różne są również powody inwestycji – zysk (35 proc.), wiara w fundamenty (27 proc.) i rozrywka (26 proc.).

NASZE INDEKSY: Zaktualizowaliśmy BANG, nasz indeks “oryginalnych” spółek memowych (Blackberry (BB), AMC Entertainment (AMC), Nokia (NOK), Gamestop). Szerszy MEME indeks, uwzględniający 15 najpopularniejszych w mediach społecznościowych spółek potwierdza, że dywersyfikacja opłaca się w długiej perspektywie, przyczyniając się do mniejszej zmienności i większych zwrotów z inwestycji. Jednakże żadna z tych grup nie może się pochwalić zyskami. Spółki memowe zostają z nami na dłużej

Wszystkie dane, liczby i wykresy są ważne na dzień 07.09.2021.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro