Spotkanie Trumpa z Junckerem

0

Informacja na temat podaży może wspierać utrzymanie notowań ASW na relatywnie niskich poziomach. Wtorkowa sesja przyniosła umocnienie złotego przy stabilnym dolarze. W środę w centrum uwagi indeks Ifo dla Niemiec oraz spotkanie Trumpa z Junckerem.

Wtorkowa sesja przyniosła umocnienie złotego przy stabilnym dolarze. EURUSD utrzymywał okolice 1,17 zaś EURPLN spadł do 4,295. Uwagę inwestorów przyciągały wstępne publikacje indeksów PMI ze strefy euro i jej największych gospodarek. Dane zaskoczyły pozytywnie (zarówno przemysłowe indeksy PMI dla Niemiec i strefy euro przerosły oczekiwania ekonomistów), co wsparło nastroje względem euro, na czym skorzystał też złoty. Optymizm był jednak umiarkowany, bowiem indeks EZ łączny rozczarował spadkiem do 54,3 wobec 54,8 oczekiwanych i 54,6 zanotowanych w czerwcu. Choć indeks ten nadal jest zgodny z tempem wzrostu PKB strefy euro z początku III kwartału, jednak wspiera EBC w kontynuowaniu planów stopniowego normowania polityki pieniężnej. Można więc oczekiwać, że czwartkowe posiedzenie EBC nadal będzie miało wyraźnie gołębi wydźwięk. W rezultacie, przy łagodnym EBC perspektywa kolejnych podwyżek stóp przez Fed potwierdzona ostatnio przez J. Powella przy okazji prezentacji półrocznego raportu dot. polityki monetarnej będzie osłabiać złotego w kolejnych miesiącach roku. Na razie jednak, potwierdzenie stabilnego wzrostu gospodarczego w strefie euro wspierało wtorkowe nastroje wobec euro i złotego. Ponadto rynki oczekują już na spotkanie Trumpa z przewodniczącym Komisji Europejskiej Junckerem, po którym spodziewają się wypracowania kompromisu dot. handlu pomiędzy tymi dwoma potęgami gospodarczymi.

Niemiej spojrzenie na PLN na razie nie ulega większym zmianom. Wydaje się, iż inicjatywa nadal jest raczej po stronie podażowej w najbliższych dnach, co oznacza większy potencjał do ponownego wzrostu EURPLN. W środę powrót do spadków złotego może wywołać publikacja niemieckiego indeksu Ifo za lipiec, w czwartek EBC. Rosnące obawy o wprowadzanie kolejnych ceł przez USA zapewne osłabiły nastroje, w szczególności w sektorze motoryzacyjnym.

Czytaj również:  W nowym unijnym budżecie więcej pieniędzy trafi na badania naukowe i innowację. Ze zmianami w finansowaniu muszą liczyć się rolnicy

Na polskim rynku stopy procentowej nie doszło do większych ruchów, a krzywa dochodowości wciąż utrzymuje się blisko poziomów obserwowanych w ostatnich kilku dniach. Potencjalnym czynnikiem wzmagającym zmienność może okazać się środowa publikacja podaży na zaplanowany na piątek regularny przetarg obligacji. Po relatywnie wysokiej sprzedaży na aukcji zamiany, MF może zdecydować się na obniżenie podaży do 5-6 mld PLN (z planowanych maksymalnie 8 mld PLN), aby nie powiększać nadpłynności na rachunku centralnym. Takie zmiany mogą w krótkim terminie pozwolić na utrzymanie się ASW na niższych poziomach, w okolicach 20pb w sektorze 10-letnim.

Zagranicą rentowności obligacji utrzymały wzrosty z ostatnich dwóch sesji, gdzie UST 10Y ponownie notowane są nieznacznie poniżej 3%. Krytyka działań Fed ze strony Trumpa na razie nie skłania inwestorów do zmiany zdania na temat losów polityki monetarnej. Dodatkowo presja na wzrost rentowności na rynkach bazowych pochodziła również z Japonii, w związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie doniesieniami o możliwości odejścia od ultrałagodnej polityki prowadzonej przez Bank Japonii.

Wykres dnia: Publikacja podaży na zaplanowanej na piątek aukcji może wspierać utrzymanie relatywnie niskich notowań ASW.

Publikacja podaży na zaplanowanej na piątek aukcji może wspierać utrzymanie relatywnie niskich notowań ASW
Źródło: Thomson Reuters

Autorzy / Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek / PKO Bank Polski