Sprawdź dane makroekonomiczne na przyszły tydzień

Sprawdź-dane-makroekonomiczne-na-przyszły-tydzień.png

Okres wakacyjny w dalszym ciągu daje o sobie znać. Na rynku walutowym króluje niższa zmienność oraz brak istotnych danych makroekonomicznych. Z powodu niższej zmienności banki centralne wszystkie ważniejsze decyzje monetarne przekładają na późniejszy termin. Oprócz tego na głównych parach walutowych mamy konsolidację, co przeszkadza skutecznie wykorzystywać systemy podążające za trendem.

Po tak krótkim wstępie zobaczmy, jakie dane makroekonomiczne mogą poruszyć rynkiem walutowym w przyszłym tygodniu. W poniedziałek nie czeka na nas żadna ważniejsza publikacja danych makroekonomicznych. We wtorek zostanie opublikowana decyzja w sprawie stóp procentowych przez bank centralny Australii. Oprócz tego w ten sam dzień o godzinie 15:00 poznamy kanadyjski wskaźnik PMI.

W środę czekają na nas jedynie dane z Australii: koniunktura w przemyśle wg. NAB. Natomiast najciekawszym dniem tygodnia będzie piątek, zapoznamy się z koszykiem danych makroekonomicznych z Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Najważniejsza publikacja odbędzie się o godzinie 14:30, będzie to inflacja w Stanach Zjednoczonych. O tej samej godzinie zostanie opublikowana kanadyjska zmiana zatrudnienia oraz stopa bezrobocia.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone -inflacja

Od ostatniego kryzysu banki centralne zalały rynek finansowy płynnością. Bankierzy chcieli zobaczyć stabilna inflację, przeważnie w okolicy 2 albo 2.5 procenta. Gdyby cel został wcześniej zrealizowany, to stopy procentowe dawno zostały podniesione. Dlatego na dzień dzisiejszy publikowany CPI jest jednym z ważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

Ostatnie podwyżki stóp procentowych tylko na chwile zatrzymały wzrost inflacji, aktualnie po raz kolejny zaczęła rosnąć. Inflacja zostanie opublikowana 10 sierpnia o godzinie 14:30. Jest na co czekać.

AM inflacja

Źródło: Admiral Markets

Wzrost inflacji powinien pozytywnie wpłynąć na notowania dolara amerykańskiego, ponieważ wzrost cen wspiera podwyżkę stóp procentowych oraz dalszego zacieśniania monetarnego. Z kolei niższa inflacja nie będzie wsparciem dla obecnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej.

Australia – stopy procentowe

Przez najbliższy czas stopy procentowe w Australii pozostaną na niezmienionym poziomie.

Australia Bloomberg

Źródło: Bloomberg

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku kalendarzowym jest minimalne.

Instrument do obserwacji – EURUSD

Notowania pary walutowej EURUSD od końca maja bieżącego roku kalendarzowego znajdują się w szerokiej konsolidacji. Aczkolwiek według średniej kroczącej w dalszym ciągu znajdujemy się w trendzie spadkowym. Aktualnym celem kupujących jest dolne ograniczenie konsolidacji w okolicy poziomu 1.156.

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Gdyby sprzedającym udało się pokonać dolne ograniczenie konsolidacji, to ich celem stanie się poziom 1.13. Niemniej jednak mają utrudnione zdanie i to pomimo średniej kroczącej. Bowiem po spadku notowań w okolicę wsparcia oscylator stochastyczny wskazałby poziom mocnego wyprzedania, co byłoby pomocą dla kupujących. W związku z tym bazowym scenariuszem pozostanie obrona wsparcia i wzrost notowań w okolicę górnej bandy konsolidacji.

Dział Analiz Admiral Markets