Sprzątanie placów budowy – jakie zamiatarki najlepiej sprawdzą się do utrzymania czystości?

Sprzątanie placów budowy

Plac budowy to miejsce, w którym dzieją się różne procesy. Z jednej strony występuje zorganizowana praca fachowców, którzy stawiają nowe budynki lub zajmują się remontami starych obiektów. Podlega ona kontroli ze strony prawa i nadzoru ze strony kierownika placu budowy.

Plac budowy to miejsce, w którym dzieją się różne procesy. Z jednej strony występuje zorganizowana praca fachowców, którzy stawiają nowe budynki lub zajmują się remontami starych obiektów. Podlega ona kontroli ze strony prawa i nadzoru ze strony kierownika placu budowy. Jednocześnie na placu jest składowana część materiałów, które służą do budowy. W takim środowisku bardzo łatwo o chaos, który może zniweczyć nawet najlepsze plany konstrukcyjne i być przyczyną groźnych wypadków. Aby temu zapobiec pracownicy są obowiązani dbać o porządek i usuwać wszelkie odpady. Czy jest to wystarczające do zachowania ładu na miejscu budowy? 

Dlaczego porządek na placu budowy jest taki istotny? 

Utrzymanie wysokiego poziomu schludności i porządku jest na tyle ważne, że znalazło to odzwierciedlenie w przepisach prawa budowlanego. Do jego przestrzegania są zobowiązani wszyscy pracownicy a jego egzekucją powinien zajmować się nadzorca i ekspert ds. BHP. Zgodnie z nimi: 

  • podstawą do rozpoczęcia prac jest posiadanie planu zagospodarowania budowy i branie go pod uwagę we wszelkich działaniach. Powinien poruszać takie kwestie jak miejsca przechowywania materiałów budowlanych, ciągi komunikacyjne czy postępowanie z odpadami, 
  • działanie zgodnie z przepisami BHP jest w interesie zarówno inwestora, jak i wykonawcy. Pozwala na mniejsze straty w materiałach, obniża zużycie paliwa i zwiększa produktywność ekipy budowlanej, 
  • regularne sprzątanie ma nie tylko sens ekonomiczny. Sprawia, że pracownicy popełniają mniej błędów a budowa może być skończona w terminie. 

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie wykonawca ma do wyboru kilka metod na utrzymywanie porządku na placu. Ich wybór może bardzo szybko przełożyć się na mierzalne i konkretne efekty w procesie budowy. 

Jakie są sposoby utrzymania czystości na placu budowy? 

Podstawową metodą na zachowanie porządku na budowie jest delegowanie specjalnie wyznaczonych pracowników, dla których dbanie o czystość jest najważniejszym zadaniem. Jednocześnie jest to obarczone kilkoma wadami: 

  • plac budowy może być rozległym miejscem, dlatego niemożliwe jest zadbanie o czystość we wszystkich lokalizacjach, 
  • utrzymywanie porządku przez pracowników sprawia, że nie mogą oni uczestniczyć w innych, równie ważnych zadaniach. Konsekwencją są opóźnienia i zmniejszenie się efektywności pracy.  

Rozwiązaniem tej kwestii może być używanie maszyn, które zastąpią wielu pracowników i będą cały czas sprzątać teren budowy. Do tej kategorii można zaliczyć odkurzacze przemysłowe, urządzenia szorująco – zbierające oraz zamiatarki. Szczególnie te ostatnie są rekomendowane do utrzymania ładu nawet na najbardziej zatłoczonych i trudnych w zarządzaniu placach budowy. 

Jaką korzyści daje stosowanie zamiatarek? 

Te urządzenia mają bardzo uniwersalne zastosowanie – mogą być używane zarówno wewnątrz stawianych budynków i na samych placach budowy. Zamiatarki posiadają różne konstrukcje i dodatkowe funkcje, dlatego lepiej je zaprezentować na konkretnych modelach: 

  • zamiatarka Tuchel Sweep Profi Gigant – została stworzona do dbania o duże powierzchnie. Wahadłowe złącze zawieszenia sprawia, że urządzenie błyskawicznie dostosowuje się do podłoża i wychwytuje wszystkie nieczystości. Mechanizmem ssącym zawiadują dwa mocne silniki. Dzięki systemowi dźwigni blokujących walec zamiatający ulega równomiernej eksploatacji i charakteryzuje się długą żywotnością. Różne szerokości robocze zamiatarki powodują, że łatwiej jest dopasować dany model do własnych potrzeb. W ofercie są szerokości od 260 cm do 350 cm, średnica szczotki to aż 800 mm! 
  • zamiatarka Tuchel Sweep Ideal 650 – nadaje się do czyszczenia przestrzeni wokół budynków, wąskich przejść oraz na placach budowy. Posiada unikalną funkcję hermetyzacji pyłu, dzięki której może być wykorzystywana w miejscach o podwyższonym standardzie czystości – zakładach produkcyjnych lub na halach przemysłowych. Świetnym rozwiązaniem w tym modelu jest kolektor, który jest opróżniany metodą hydrauliczną. Zwiększa to wydajność maszyny i jej żywotność. Za niezwykłą dokładność tej maszyny odpowiada walec zamiatający wyposażony we włosie ułożone w kształt litery V. To pozwala jej zbierać zgromadzony brud bez możliwości powrotu na czyszczoną powierzchnię. 

Dużą zaletą zamiatarek marki Tuchel jest możliwość wzbogacenia sprzętu o dodatkowe mechanizmy i możliwości wykorzystania. Należą do nich m.in.: 

  • światła postojowe – pozwalają na poruszanie się po drogach, 
  • urządzenia do zraszania wodą – lepiej wiążą kurz i chronią przed suchobiegiem, 
  • boczne szczotki – zwiększają zakres pracy zamiatarek. 

Kto jest czołowym producentem zamiatarek? 

Sweep Ideal 650 oraz Sweep Profi Gigant to dzieło niemieckiej firmy Tuchel Maschinenbau Gmbh. Jest ona znana głównie z produkcji sprzętu od oczyszczania dużych przestrzeni, zamiatarek przemysłowych i komunalnych. Jej wyroby są bardzo popularne, dlatego Tuchel posiada reprezentacje w ponad 50 krajach na całym świecie. W Polsce jej autoryzowanym przedstawicielem i dystrybutorem produktów jest Agro – Tech Junoszyn. Ta wielkopolska marka importuje głównie pługi do odśnieżania, maszyny samobieżne oraz wspomniane zamiatarki.