Święta Bożego Narodzenia 2017 – pożyczamy czy oszczędzamy?

0

Ile wydamy w tym roku na święta Bożego Narodzenia? Jakie produkty znacznie podrożeją, czyniąc w naszych portfelach spustoszenie? Skąd Polacy pozyskują dodatkowe środki na zorganizowanie rodzinnych świąt? Czy pomocny jest w tym program 500+, a może Polacy sięgają chętniej po produkty sektora fintech? Badania pozyczkaportal.pl pokazują, że kilka przedświątecznych tygodni to nie tylko szał zakupów i przygotowań, ale też zwielokrotnione wydatki, co oznacza gorący czas dla sektora pożyczek online – zainteresowanie tego typu rozwiązaniami w tym okresie wzrasta prawie o 30 proc.

Ile wydamy? Podobnie, jak przed rokiem

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że wydatki związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia w porównaniu z ubiegłym rokiem różnić się będą nieznacznie, albo wcale.[1] W 2016 roku średnia kwota przeznaczona na ten cel wynosiła około 720zł, z czego środki przeznaczone na żywność wynosiły 512 zł. W tym roku na jedzenie wydamy nieco więcej, bo 532zł, lecz ogólna kwota przeznaczona na organizację świąt nie ulegnie zmianie.[2] Co ciekawe, co czwarty z nas deklaruje, że zmieści się w kwocie mniejszej niż średnia, czyli 400zł, natomiast około 11 proc. planuje przeznaczyć na ten cel nawet ponad 1000 zł.

„Jeśli średnie wydatki Polaków związane z przygotowaniem świąt utrzymają się na takim samym poziomie jak przed rokiem, to z pewnością możemy spodziewać dużego zainteresowania ofertą pożyczkową wśród nowych jak i stałych klientów. W zeszłym roku średnia wartość pożyczki w tym gorącym czasie wzrosła o 17 proc., a ilość nowych klientów – o 15 proc. To pokazuje, że Polacy coraz bardziej przekonują się do rozwiązań proponowanych przez pożyczkodawców i zamiast zamartwiać się, skąd pozyskać dodatkowe środki – po prostu sięgają po pomoc instytucji finansowych.”– komentuje Tymon Zastrzeżyński, ekspert pozyczkaportal.pl.

Jak się również okazuje – im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Najniższe wydatki planują osoby z gospodarstw domowych, w których dochód wynosi nie więcej niż 2000zł. Kwota deklarowana w celu organizacji świąt wynosi wśród tych osób wynosi około 380zł. Niewielkie kwoty przeznaczane na wydatki świąteczne deklarują również osoby młode, które zazwyczaj nie organizują samodzielnie świąt, lecz jedynie obdarowują bliskich prezentami. Najmłodsi ankietowani, czyli osoby w wieku 15-24 lat wydadzą średnio 470zł. Idąc tym tropem wywnioskować można, iż wydatki rosną wraz z wysokością dochodów. Nawet 1000 zł wydadzą rodziny, w których dochody wynoszą powyżej 5000zł, a więc w grupie osób aktywnych zawodowo i posiadających dzieci (25-59 lat). Seniorzy wydadzą około 530zł.

Czytaj również:  Nastroje producentów coraz gorsze. Giełdowy Indeks Produkcji stracił 3,82%

500+ sposobem na sfinansowanie wydatków świątecznych?