System ERP dopasowany do branży, w której działasz? Tak, to możliwe!

Business erp gear web computer industrial concept. Enterprise resource planning strategy shopping finance internet plan market shop commerce logistics technology

Business erp gear web computer industrial concept. Enterprise resource planning strategy shopping finance internet plan market shop commerce logistics technologyPrzemysł składa się z wielu gałęzi, które można sklasyfikować pod względem złożoności i liczebności produkcji, rodzajów produktów, asortymentu, skali, czasów wytwarzania, organizacji pracy. Zróżnicowanie przedsiębiorstw produkcyjnych jest ogromne i pewnie zastanawiasz się, czy aby na pewno wdrożenie systemu ERP jest dla Ciebie i Twojej firmy.

Co daje ERP?

ERP (Enterprise Resources Planning) to przede wszystkim oprogramowanie do planowania i zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Ze względu na modułową budowę, wspomaga organizację w gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych rejestrowanych w każdym obszarze firmy. Cechą kluczową programów z tej rodziny jest elastyczność, która pozwala na dostosowanie się do potrzeb użytkownika. Zatem niezależnie od profilu biznesu, można wprowadzić jednolity system informatyczny, który usprawni i zoptymalizuje pracę całego przedsiębiorstwa.

Produkujesz? Potrzebujesz dobrego planu!

Planowanie produkcji wymaga zebrania wielu informacji i takiego ich przetworzenia, które pozwoli ustalić plan działań dla całego procesu. Zarządzanie Produkcją to jeden z modułów Streamsoft Prestiż, w którym techniczne przygotowanie produkcji, jej planowanie i zarządzanie, sterowanie zasobami, raportowanie odbywa się w pełni zintegrowany sposób. Skoordynowane działania w zakresie planowania produkcji dają odpowiedź na pytanie: czy moc wytwórcza przedsiębiorstwa jest w stanie wykonać zamówienie w podanym terminie z uwzględnieniem potrzeb materiałowych i produkcyjnych.

ERP w różnych branżach produkcyjnych

Zróżnicowanie firm wytwórczych i zastosowanie w każdej z nich tego samego systemu nie oznacza, że to przedsiębiorstwo ma się dostosować do ram funkcjonalnych oprogramowania. Na etapie wdrożenia specjaliści pracują nad dopasowaniem go do potrzeb przedsiębiorstwa i są zawsze otwarci na modyfikacje względem nakreślonych potrzeb danej firmy. Streamsoft Prestiż jest szyty na miarę biznesu, a za przykład może posłużyć:

  • Branża metalowa – producenci poza wyrobami katalogowymi stawiają również na produkty niestandardowe – na zamówienie klienta, dlatego ważna jest obecność zintegrowanego systemu, który wspiera produkcję na poziomie integracji z maszynami do cięcia, programami typu CAD czy też obsługę procesu kooperacji.
  • Branża odlewnicza – system automatyzuje proces zamówień odlewów i umożliwia klientowi śledzenie realizacji zamówienia online, wspomaga zarządzanie produkcją w odlewni, analizuje i raportuje efektywność procesu.
  • Branża tworzyw sztucznych – system wspomaga firmy przez rejestrację zamówień, konfigurację produktu, generowanie zleceń produkcyjnych, a także zarządzanie odpadem i kolorystyką produktu (obsługuje i rozlicza surowce do ponownego przetworzenia), Zajmuje się wyceną technicznego kosztu wytworzenia półproduktów i wyrobów (TKW), kontroluje i rozlicza dostawy magazynowane w silosach.
  • Branża jachtowa – Streamsoft Prestiż wspomaga import zamówień od dealerów wraz z automatyczną konfiguracją produktu, wydanie surowców na produkcję, kontrolę jakości łodzi prototypowych, planowanie sprzedaży (S&OP) i budowanie głównego planu materiałowego (MRP) oraz automatyzację tworzenia zamówień do dostawców.

Reasumując, nie ma takiej dziedziny przemysłu, która nie dałaby się zinformatyzować. Oprócz modułu Zarządzania Produkcją, Streamsoft Prestiż ma w zanadrzu funkcjonalności o szczególnym znaczeniu dla przedsiębiorstw produkcyjnych: Moduł Handlowo-Magazynowy, Moduł Logistyka, Moduł Finansowo-Księgowy, Moduł Kadrowo-Płacowy i inne. Kwestią jest tylko dopasowanie szczegółów do oczekiwań przedsiębiorców i rozwiązanie ich wymagań związanych z prowadzeniem biznesu.