Technologia budowy domów – którą wybrać, aby obniżyć koszty?

Dom z pieniędzy

Dom z pieniędzyZmęczeni zgiełkiem miasta, smogiem i uciążliwymi sąsiadami za ścianą zaczynamy rozważać budowę domu poza miastem. Po uważniejszym zapoznaniu się ze stanem naszych finansów okazuje się jednak, że teoretycznie nie stać nas na zakup działki i postawienie własnych, czterech ścian. Czy na pewno? Oto kilka metod obniżenia kosztów budowy.

Projekt taniego domu

Oszczędności w budowie zaczynamy nie tylko od wyboru działki z niską ceną za metr kwadratowy, ale i odpowiedniego planu. Projekty domów tanich w budowie. Czy to możliwe? Oczywiście. Sami projektanci już dawno zauważyli tendencję do wznoszenia takich budynków, których całkowity koszt nie przekracza ceny mieszkania, a często jest nawet niższy. Pozwala to na zaspokojenie marzeń wielu rodzin o małym domku poza miastem, którego budowa zamknie się w rozsądnych kosztach. Projektanci dobrego studia architektonicznego, jak DomoweKlimaty.pl doradzą nie tylko, jaki dom będzie tańszy w budowie, ale i w dalszej eksploatacji.

Jaki projekt będzie tani w budowie?

Przyjmuje się, ze najtańsze w budowie są domy parterowe. Mniejsza powierzchnia ocieplenia, elewacji, prostsze fundamenty oraz konstrukcja dachowa sprzyjają niższym kosztom inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że płaski dach domu parterowego to duża powierzchnia, przez którą ucieka ciepło. Budynek parterowy, jednorodzinny, wymagać będzie większej działki budowlanej. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w eksploatacji będzie niewielki dom o zwartej bryle i dwuspadowym dachu o kącie nachylenia około 30-40°. Pamiętajmy też, że wbrew pozorom małe domy mają dosyć wysoki koszt jednego m2. Większe budynki stawia się taniej w przeliczeniu za metr kwadratowy.

Jak znaleźć projekt tani w budowie

Jak tanio wybudować dom?

Wyróżnić można kilka podstawowych metod budowy domów. Murowane, drewniane, szkieletowe – każda z tych konstrukcji ma swoje wady i zalety, ale stan surowy budynku to tylko 30% kosztów inwestycji. Coraz większy udział w ostatnich latach ma cena robocizny. Może wiec, dla oszczędności, poprowadzić budowę metodą gospodarczą? Ma ona swoje niezaprzeczalne zalety, ale też obciążona jest wieloma wadami. Te osoby, którzy potrafią zaprząc do pracy swoje ręce i nie boją się wyzwań, a przy tym mają smykałkę do majsterkowania, wiele prac na budowie mogą wykonać samodzielnie, fachowców wzywając tylko do specjalistycznych zadań. Największe oszczędności są możliwe do uzyskania w pracach wykończeniowych. Powiedzenie: „Wykończeniówka jest po to, by wykończyć inwestora”, ma realne podłoże. Jest to bowiem najbardziej czasochłonny i kosztowny etap budowy, dlatego trzeba tu wykazać żelazną wolę, by nie przekroczyć zakładanych kosztów budowy nawet o kilkadziesiąt procent. Bardzo dużo pieniędzy i nerwów możemy natomiast zaoszczędzić na wyborze ekipy budowlanej. Fachowcy za połowę ceny mogą być w konsekwencji najdroższą opcją z dostępnych. Lepiej jest zapłacić więcej za rekomendowaną na rynku ekipę, niż poprawiać po dyletantach, popadając w coraz większe koszty.

Biorąc pod lupę przykładowy projekt domu parterowego z garażem dwustanowiskowym „Oaza” z katalogu gotowych projektów domowych klimatów o łącznej powierzchni użytkowej 89.56 m² oraz powierzchni zabudowy 165.25 m² zestawiliśmy poniżej koszty jego budowy.

Tani w budowie projekt domu oaza wizualizacja 1

Koszty budowy domu różnymi metodami

Koszty budowy domu z projektu oaza - porównanie metod budowy domu

Jak widzimy po zestawieniu metod własny dom na przedmieściach nie musi oznaczać kolosalnych wydatków czy konieczności spłacania hipoteki do końca życia – wybudujemy go już za 250 tysięcy najtańszą metodą. Przy mądrym doborze projektu i wykonawcy możemy niedrogo stać się posiadaczami własnych czterech kątów. Decydując się na samodzielne wykonanie części prac i rozważnie prowadząc prace wykończeniowe, jesteśmy w stanie zostawić w portfelu znaczne kwoty.