Upmedic pozyskuje 1,1 mln zł od inwestora VC

Upmedic team (od lewej) Paweł Paczuski, Sophia Renteria, Krzysztof Paczuski
Upmedic: (od lewej) Paweł Paczuski, Sophia Renteria, Krzysztof Paczuski
  • Upmedic, twórca i dostawca inteligentnego oprogramowania do tworzenia wysokiej jakości dokumentacji medycznej, ma ambicję uporządkowania rynku informacji diagnostycznej i przygotowania go do lepszego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji (AI)
  • Dzięki autorskiemu rozwiązaniu do tworzenia i analizy opisów badań medycznych wspiera lekarzy w ich codziennej pracy, a pacjentom skraca czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą
  • Misję skutecznego zwalczania biurokracji w medycynie i nadawania wartości danym zbieranym w ramach dokumentacji medycznej poparł znany na rynku inwestycji w innowacyjne spółki fundusz VC – LT Capital, który na dalszy rozwój Upmedic wyłożył 1,1 mln zł (250 tys. euro)

Blisko 2-letnia walka z pandemią odsłoniła liczne słabości nawet najlepiej dofinansowanych systemów ochrony zdrowia. Pokazała m.in., że potrafią one dostać zadyszki, przygniecione nadmiarem biurokracji. Dotyczy to zwłaszcza diagnostyki, która w największym stopniu obciążona jest obowiązkiem tworzenia stricte określonej dokumentacji. Ten problem postanowił rozwiązać Upmedic. Polski startup stworzył inteligentny kreator opisów diagnostycznych, pozwalający tworzyć opisy badań o 70% szybciej niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod. W efekcie czas pracy diagnostów w mniejszym stopniu konsumowany jest przez biurokrację, a większym poświęcany na to, co najważniejsze – leczenie pacjentów.

Medycyna wielkich możliwości z zespołem w pełnej gotowości

– Rozwój nowych technologii zrewolucjonizował wiele sfer naszego życia, ale w przypadku opieki medycznej i służby zdrowia, ma jeszcze wiele do usprawnienia. Tak dzieje się z diagnostyką obrazową – aż 2/3 czasu radiologa jest dziś poświęcane nie na leczenie, lecz tworzenie dokumentacji i opisów badań. Mamy do czynienia z sytuacją, w której, mówiąc skrótowo, biurokracja ma dwukrotnie większe znacznie niż pacjent. Upmedic powstał, by odwrócić tę niekorzystną proporcję i dobro oraz zdrowie pacjenta znowu postawić na pierwszym miejscu. Jak chcemy to zrobić? Zaprojektowaliśmy gotowy do wdrożenia system do automatycznego kreowania opisów badań, który wydatnie skraca czas potrzebny do sporządzenia dokumentacji medycznej, oszczędzając go na ważniejsze sprawy – tłumaczy Paweł Paczuski, co-founder i CEO Upmedic, który większość swojego zawodowego życia poświęcił poznawaniu i rozwijaniu możliwości sztucznej inteligencji (AI), a w szczególności uczenia maszynowego (ML).

Top management spółki tworzą jeszcze Krzysztof Paczuski, co-founder i CTO odpowiedzialny za projektowanie systemu (prywatnie brat CEO) oraz Sophia Renteria jako COO.

Początki Upmedic sięgają czasów, gdy Paweł i Krzysztof Paczuscy prowadzili butikowy software house. To w nim pomagali w rozwoju polskich i zagranicznych start-upów (m.in. rozwijali dietetyczny system personalizacji suplementacji dla scale-upu Sundose). Jednym z rozwiązań stworzonych przez braci był system Upmedic, który ostatecznie stał się ich głównym polem działalności. Do zespołu braci Paczuskich dołączyła Sophia Renteria, która dzięki doświadczeniu we wspieraniu ekosystemu innowacji w ramach sektora publicznego i prywatnego, zajęła się rozwojem biznesu firmy.

Jak to działa?

Upmedic opiera się na bogatej, gromadzonej przez lata bazie rozbudowanych szablonów strukturalnych opisów badań. Została ona stworzona przez praktyków dla praktyków – jej rozwijaniem zajęli się lekarze, używający oprogramowania podczas codziennej pracy. Rozwiązanie pozwala im łatwo tworzyć wysokiej jakości ustrukturyzowaną, powtarzalną dokumentację. Co więcej, program rozpoznaje mowę, a także automatycznie proponuje wnioski dla lekarza prowadzącego. To przekłada się na dużą oszczędność czasu.upmedic

Ale Upmedic to znacznie więcej niż narzędzie do usprawnienia tworzenia opisów badań. To rozbudowana platforma do analizy informacji w formie cyfrowej. System nie tylko ułatwia pracę lekarzowi, ale również umożliwia rozumienie wytworzonej dokumentacji komputerom, a tym samym pozwala na analizę Big data czy tworzenie zapytań kontekstowych. To daje możliwości wielu zastosowań nie tylko dla placówek medycznych, ale także dla firm farmaceutycznych, badań klinicznych czy firm ubezpieczeniowych.

Rynek wielkich wartości

Szacuje się, że globalny rynek radiologii ma dziś wartość sięgającą 90 mld PLN, a Polska ma w nim ok. 7-proc. udział. Z kolei rynek informacji medycznej ma urosnąć do 10,7 mld USD do 2024 r.[1] Upmedic to rozwiązanie, które z jednej strony skutecznie może zagospodarować ten potencjał, a z drugiej – przyczynić się do jego dynamicznego wzrostu. Pomóc w tym mają świeżo pozyskane środki od funduszu LT Capital.

– Upmedic to start-up napędzany innowacjami ze świetnym teamem, który go tworzy. Wykorzystuje AI/ML w celu wspierania diagnostów podczas ich codziennej pracy. Biorąc pod uwagę problemy, z jakimi borykają się placówki medyczne, zwłaszcza w czasie pandemii, widzimy w tym rozwiązaniu olbrzymie możliwości usprawnienia funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią dla lekarzy i ich pacjentów. Wizja ta oraz ambitne plany rozwoju zadecydowały, że zainwestowaliśmy w tę firmę – komentuje Konrad Gawłowski, Dyrektor Inwestycyjny w LT Capital.

Pierwsze wdrożenia, pierwsze rynki

Upmedic udostępnia swoje rozwiązanie placówkom medycznym w modelu subskrypcyjnym, a rozlicza się w formie miesięcznej lub rocznej opłaty za użytkownika. Z oprogramowania spółki można korzystać w chmurze lub w sieci lokalnej (on-premises) albo jako rozwiązanie typu white label zintegrowane z systemami RIS/HIS w placówce. W pierwszej kolejności Upmedic myśli o rozwoju w Polsce, gdzie ma już pierwszych klientów działających w modelu B2C oraz B2B, a wśród nich Centra Medyczne Medyceusz. W perspektywie najbliższych lat chce swoje rozwiązanie wdrożyć na rynkach Europy i Ameryki Łacińskiej oraz udostępnić system innym specjalizacjom lekarskim. Pozyskane od LT Capital 1,1 mln zł mają wesprzeć realizację tych planów.

[1] Żródło: https://healthcaremarketexperts.com

https://www.technavio.com/report/healthcare-information-software-market-industry-analysis