Usługi rekrutacyjne – kiedy warto skorzystać?

Usługi rekrutacyjne – kiedy warto skorzystać

Kompletowanie personelu pracowniczego to trudny i złożony proces, a przez to bardzo czaso- i pracochłonny. Dlatego na polskim rynku pojawia się coraz więcej agencji HR, firm specjalizujących się w profesjonalnych usługach rekrutacyjnych, których zadaniem jest wesprzeć nas w tym procesie. Dzięki nim mamy o wiele większą szansę na nawiązanie współpracy z najlepszymi specjalistami w swoim fachu.

Jakie usługi rekrutacyjne oferują agencje HR?

Zakres usług rekrutacyjnych świadczonych przez agencje HR jest bardzo szeroki, ale można je dobierać w sposób indywidualny, w zależności od potrzeb. Większość standardowych procesów rekrutacji obejmuje takie działania jak:

  • diagnoza potrzeb personalnych (zdefiniowanie wymogów określonego stanowiska pracy i profilu poszukiwanego pracownika);
  • przygotowanie i skierowanie na rynek odpowiednio przygotowanej oferty pracy;
  • selekcja nadesłanych zgłoszeń (weryfikacja informacji zawartych w CV, sprawdzanie referencji);
  • organizacja i koordynacja rozmów kwalifikacyjnych;
  • ewaluacja kompetencji i rekomendacja wybranych kandydatów.

Niekiedy agencje HR jak saleshr.pl oferują też wyszukiwanie i pozyskiwanie specjalistów nieobecnych na rynku osób aktywnie poszukujących pracy. Takie usługi rekrutacyjne określa się mianem direct search i executive search Najczęściej znajdują one zastosowanie w niszowych branżach oraz w przypadku werbowania pracowników na stanowiska kierownicze.

Kiedy warto nawiązać współpracę z agencją HR?

Usługi rekrutacyjne świadczone przez profesjonalną agencję HR to rozwiązanie, o którym warto pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy zakładamy nową firmę lub chcemy rozwinąć już istniejącą – w obu przypadkach będziemy potrzebowali zespołu wysoko wyspecjalizowanych, zaangażowanych pracowników, którzy pomogą nam zrealizować nasze biznesowe plany i założenia. Współpraca z agencją HR to dobry pomysł także wtedy, gdy z jakiegoś powodu straciliśmy jednego z pracowników i musimy na jego miejsce pilnie znaleźć nowego, równie lub nawet bardziej kompetentnego. Eksperci chętnie nam w tym pomogą. Dzięki nim proces rekrutacji przebiegnie szybko i sprawnie przy minimum zaangażowania z naszej strony.