W 2014 roku banki zapytały o klientów ponad 48,15 mln razy

kredyt bank

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w 2014 roku banki zapytały BIK o klientów ponad 48,15 mln razy, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu do roku 2013. Wzrost zapytań jest związany z obserwowanym większym popytem na kredyty ze strony klientów banków.

W 2014 roku udzielono łącznie 7,79 mln kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych, co oznacza 13% wzrost r./r. Podobną dynamiką – 14% r./r. – charakteryzowały się raporty udostępniane przez BIK bankom i SKOK-om. W całym 2014 roku banki zapytały BIK o klientów ponad 48,15 mln razy, w 2013 – 42,8 mln razy.

CEO Magazyn Polska

Raporty kredytowe są pobierane przez banki i SKOK-i w momencie składania wniosku kredytowego przez klienta. Korzystanie przez banki i SKOK-i z raportów udostępnianych przez BIK pozwala na bezpieczne udzielanie kredytów – kredyty konsumpcyjne udzielone w ostatnich 4 latach charakteryzują się szkodowością poniżej 4%. Tym samym BIK wspiera klientów banków w ostrożnym i odpowiedzialnym zaciąganiu kredytów, dzięki czemu istotnie obniżyło się zjawisko nadmiernego zadłużenia i mniejsza liczba kredytobiorców wpada w pętle zadłużenia – komentuje prof. Waldemar Rogowski, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

Osobom zainteresowanym monitorowaniem swoich kredytów, Biuro Informacji Kredytowej oferuje 60-dniowy bezpłatny dostęp do raportu kredytowego na portalu www.bik.pl, w którym każdy może zweryfikować swoją wiarygodność finansową.