W pierwszym półroczu 2018 roku popyt na rynku magazynowym sięgnął aż 2 mln mkw

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce na koniec I półrocza 2018 r.

0

W pierwszym półroczu 2018 roku popyt na rynku magazynowym sięgnął aż 2 mln mkw. – to najlepszy wynik w historii rynku. Rynek przekroczył również nową granicę całkowitej podaży – zasoby powierzchni magazynowej w Polsce to już ponad 14 mln mkw.

Tomasz Olszewski JLL
Tomasz Olszewski

„W pierwszych sześciu miesiącach na polskim rynku magazynowym wynajęto aż 2 mln mkw. powierzchni, co jest absolutnym rekordem w historii tego sektora. Popyt netto, czyli nie obejmujących przedłużeń istniejących umów, wyniósł prawie 1,6 mln mkw. To trzeci najlepszy wynik w Europie, po Niemczech i Holandii. Na te trzy rynki przypada aż 50% udziału w nowym popycie, rejestrowanym w pierwszym półroczu”, komentuje Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych JLL w Europie Środkowo – Wschodniej.

Po raz kolejny na rynku magazynowym dominowali najemcy reprezentujący sieci handlowe, sektor logistyczny i lekkiej produkcji, które łącznie posiadały 80% udziału w popycie netto. Pozycję najpopularniejszego regionu w Polsce utrzymała Polska Centralna, gdzie na koniec pierwszego półrocza wynajęto 370 000 mkw.(popyt netto). Na mapie wyróżnił się również Wrocław z nowym popytem na poziomie 265 000 mkw., który był napędzany głównie przez firmy z sektora logistycznego. Na półmetku 2018 r. pozostałe rynki z największej piątki – Warszawa, Poznań i Górny Śląsk – również umocniły swoją pozycję. Wynajęto tam łącznie prawie 495 000 mkw. Co ważne, popyt rejestrowany był również na mniejszych rynkach wschodzących, takich jak np. Kielce czy Radom.

„Szereg planowanych inwestycji drogowych, malejąca dostępność pracowników w Polsce oraz z ich niewielka mobilność, pozwalają prognozować w najbliższej przyszłości wzrost zainteresowania rynkami wschodzącymi, takimi jak m.in. Lubuskie, Olsztyn, czy Białystok”, dodaje Tomasz Olszewski.

Największe umowy najmu w Polsce w I poł. 2018 r.

Najemca Park Rodzaj umowy Powierzchnia (mkw.)
Poufny najemca Central European Logistics Hub Ekspansja 45 000
Clipper P3 Poznań Ekspansja 35 000
Flextronics International Logicor Łódź II Renegocjacje 31 000
Poufny najemca Hillwood Krapkowice Renegocjacje 27 000
Rohlig Suus Logistics Prologis Park Piotrków Nowa umowa 24 000
Czytaj również:  Trwa hossa na rynku magazynów. W niektórych regionach Polski brakuje wolnych powierzchni do wynajęcia

Źródło: JLL, www.magazyny.pl, 2018 r.

Podaż

Nowa podaż zrealizowana w ostatnim kwartale to 343 000 mkw. w 15 parkach magazynowych, co daje ponad 648 000 mkw. dostarczonych na rynek w całym pierwszym półroczu. Większość nowej powierzchni zlokalizowana jest w Centralnej Polsce, Warszawie oraz na Górnym Śląsku.

Jan Jakub Zombirt JLL
Jan Jakub Zombirt

„W I półroczu 2018 zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły granicę 14 mln mkw. Daje nam to ósme miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości rynku. W budowie jest dalsze – rekordowe – 2,3 mln mkw., czyli więcej niż istniejące zasoby magazynów w Polsce Centalnej. Możliwe, że rynek osiągnie na koniec roku wielkość 16 mln mkw., jednak biorąc pod uwagę wydłużający się proces budowy, który trwa około 8-12 miesięcy, prawdopodobnie wydarzy się to dopiero na początku 2019 r.”, tłumaczy Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL.