Wzrost wynagrodzeń w Polsce. Strajki we Francji

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zbliża się termin marcowego posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych. Szanse na podwyżki stóp wciąż rosną. Paryż protestuje przeciwko reformie emerytur. Rosną pensje w Polsce.

Rosną szanse na podwyżkę stóp w USA

W środę w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jest to odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem większości analityków dojdzie do podwyżki stóp o 0,25%. Procentowa szansa liczona na podstawie różnicy w wycenie kontraktów terminowych na stopę procentową wynosi już 91,6% i w ciągu miesiąca wzrosła o niemal 10%. To wzrost tych szans stoi najprawdopodobniej za ostatnim umocnieniem się dolara. Wczoraj, co prawda, poznaliśmy dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, były one jednak w pełni zgodne z oczekiwaniami analityków.

Strajki we Francji

Powodem strajku jest reforma podnosząca opodatkowanie emerytur przekraczających 1283 euro. Zmiana dotyczy ponad połowy francuskich emerytur. W ten sposób rząd chce zrekompensować w budżecie obniżenie składek na fundusz pomocy bezrobotnym i zdrowotnych. Jest to tylko wstęp do większych zmian w systemie ubezpieczeń emerytalnych, które mają pojawić się w 2019 roku. Obecne protesty z pewnością nie będą jedyne, biorąc pod uwagę plany likwidacji 120 000 miejsc pracy dla urzędników w sektorze publicznym. Dlaczego jest to ważne dla rynków? Kondycja gospodarcza Francji nie jest najlepsza, jeżeli prezydent ugnie się pod falą protestów, będzie to negatywny sygnał dla całej strefy euro.

Dobre dane dla polskich pracowników

Dzisiaj rano poznaliśmy dane z polskiego rynku pracy dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Przeciętne wynagrodzenie osiągnęło już niemal 4600 zł brutto. Jest to wzrost o 6,8% w skali roku. Zatrudnienie rośnie wolniej, ale 3,7% jest wciąż dobrym wynikiem. Jest on szczególnie dobry, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mamy najniższe bezrobocie od początku transformacji ustrojowej. Dane te były niemal zupełnie zgodne z oczekiwaniami, zatem rynki nie reagowały na nie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 13:30 – USA – pozwolenia na budowę domów,
  • 14:15 – USA – produkcja przemysłowa,
  • 15:00 – USA – raport Uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl