Z przedsiębiorcami o podatkach

0

W czwartek 13 listopada wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna spotkała się z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami środowiska kupieckiego ze Szczecina i okolic. Debata dotyczyła nowych przepisów podatkowych.

Wiceminister Leszczyna przedstawiła m.in. zakres zmian w Ordynacji podatkowej, które wejdą w życie na początku przyszłego roku oraz w ciągu najbliższych 2 lat. – Minister finansów i przedsiębiorcy mają wspólny cel. To racjonalne i przejrzyste procedury podatkowe sprawiające, że pobór podatków jest efektywny, tzn. skuteczny i tani – powiedziała Izabela Leszczyna. – Wspólnym celem jest także uszczelnienie systemu podatkowego, bo to gwarantuje uczciwą konkurencję. Oprócz prawa materialnego bardzo istotna jest zmiana funkcjonowania administracji podatkowej. Urzędy skarbowe mają pełnić rolę usługową, tworzyć system obsługi i wsparcia podatnika. Temu ma służyć, między innymi, asystent podatkowy dedykowany rozpoczynającym działalność gospodarczą – dodała wiceminister przekonując, że zadaniem urzędów skarbowych będzie pomaganie w prowadzeniu działalności.

Izabela Leszczyna przedstawiła również nową usługę wstępnie wypełnionego zeznania PIT oraz wyjaśniła tzw. klauzulę unikania opodatkowania (która ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania w sposób zamierzony, przy użyciu sztucznej konstrukcji prawnej, zmierzającej do uzyskania niezgodnej z przepisami znacznej korzyści podatkowej). Jak wyjaśniała wiceminister, klauzula nie będzie dotyczyć przeciętnego podatnika, a jej stosowanie będzie powiązane z licznymi rozwiązaniami zabezpieczającymi.

Spotkanie miało także na celu wskazanie przez przedsiębiorców najpoważniejszych problemów, z jakimi się spotykają w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Czytaj również:  Odliczanie VAT od faktur wystawionych przez członków zarządu