Zachowania kredytowe mieszkańców największych miast Polski

Warszawa

W 1 półroczu 2014 roku widać ożywienie w kredytach mieszkaniowych w większości dużych miast. Eksperci Biura Informacji Kredytowej przeanalizowali zachowania kredytowe mieszkańców największych miast Polski – wyraźnie widać różnice. Ponadto, w oparciu o dane dotyczące adresów w zawieranych umowach kredytowych, można zaobserwować jakie są preferowane kierunki „migracji” kredytobiorców.

Warszawa

Warszawianie biorą najwięcej kredytów, a po kilku latach co dziewiąty przeprowadza się na obrzeża stolicy. Jak przewidują analitycy BIK, w skali całego 2014 roku warszawianie zaciągną kredyty mieszkaniowe o wartości prawie 11 proc. wyższej niż przed rokiem, a łączna liczba umów może zwiększyć się o 5 proc.

Wrocław

Wrocławianie, w skali całego 2014 roku zaciągną kredyty mieszkaniowe o wartości o 5,5% wyższej niż przed rokiem – spodziewają się analitycy BIK. Jeśli trendy z pierwszej połowy 2014 roku utrzymają się, liczba podpisywanych umów będzie bardzo zbliżona do danych z roku 2013, zaś wartość umów kredytowych będzie znacząco wyższa.

Kraków

Jak prognozują eksperci BIK, krakowianie w skali całego 2014 roku zaciągną kredyty mieszkaniowe o wartości o 4,5% wyższej niż przed rokiem. Łączna liczba umów może zwiększyć się nawet o 10%. Zarówno liczba podpisywanych umów, jak też ich wartość będą znacząco wyższe. Sądząc po adresach umów kredytowych, znacznie więcej osób przyjeżdża, niż wyjeżdża z Krakowa. Podczas gdy krakowianie chętnie przeprowadzają się do podkrakowskich gmin, to do Krakowa przyjeżdżają osoby także z dużych ośrodków, szukające szans i karier.

Poznań

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski są aktywni kredytowo i  w skali całego 2014 roku zaciągną kredyty mieszkaniowe o wartości o 12% wyższej niż przed rokiem.  Patrząc na trend z 1 połowy 2014 roku, łączna liczba umów może zwiększyć się nawet o 7%. Warto zaznaczyć, że prężnie rozwijający się Poznań nadal jest dla wielu Polaków magnesem, jednak ciekawostką jest to, że wciąż nieco więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża do miasta.

Łódź

Spada wartość i liczba podpisywanych umów na kredyty mieszkaniowe w Łodzi. Z danych BIK oraz z obecnych trendów wynika, że w skali całego 2014 roku łodzianie zaciągną kredyty mieszkaniowe o wartości o 3,5% niższej niż przed rokiem, a łączna liczba umów może zmniejszyć się nawet o 6,2%. Tymczasem w pozostałych największych polskich miastach można za to oczekiwać wzrostu liczby i wartości umów podpisywanych w 2014 roku.

Szczecin

Szczecin jest atrakcyjnym miastem, które przywiązuje do siebie obecnych mieszkańców i wciąż przyciąga nowych. Świadczy o tym pozytywny bilans migracji. Choć aktywność kredytowa może być nieco niższa niż w roku 2013, to tendencja z pierwszego półrocza 2014 roku przynosi optymistyczne prognozy odnośnie wartości.  Można się spodziewać, że w skali całego 2014 roku szczecinianie zaciągną kredyty mieszkaniowych o wartości o 9% wyższej niż przed rokiem.