435 mld USD – tyle wynosi wartość nowego kapitału na inwestycje w nieruchomości komercyjne

James Chapman, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield
James Chapman, Partner CE, Dział Rynków Kapitałowych w Cushman & Wakefield

Z danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że w 2017 r. wartość nowego kapitału przeznaczonego na inwestycje w nieruchomości komercyjne w ujęciu globalnym wyniesie 435 mld USD, czyli nieznacznie mniej niż w rekordowym ubiegłym roku – jest to jednak drugi najwyższy wynik od 2009 r.

W kolejnym raporcie z serii Great Wall of Money przedstawiono informacje na temat wielkości nowego kapitału, w tym finansowania dłużnego i kapitału własnego, pozyskanego na nieruchomości w skali globalnej. Wynika z niego, że łączna wartość dostępnych środków zmniejszyła się o 2% w porównaniu z 2016 r. – po raz pierwszy od 2011 r. Jednak jest to drugi najwyższy poziom w historii, co świadczy o wyjątkowym wzroście wolumenu kapitału przeznaczanego na nieruchomości komercyjne w aktualnym cyklu.

Wartość kapitału na inwestycje w sektorze nieruchomości w regionie EMEA zmniejszyła się o 9% do 130 mld USD, natomiast w obu Amerykach wzrosła o 2% do 173 mld USD. Nieznaczny wzrost do 132 mld USD odnotowano także w Azji.

Graf 1 – Nowy kapitał dostępny według regionów w mld USD (Źródło: Cushman & Wakefield)

Nowy kapitał dostępny według regionów w mld USD
Źródło: Cushman & Wakefield

Elisabeth Troni, dyrektor działu badań w regionie EMEA, Cushman & Wakefield, powiedziała: „Wobec niemal rekordowego wolumenu kapitału przeznaczanego na nieruchomości inwestorzy powinni zachować elastyczność. Przewidujemy, że w 2017 r. inwestorzy będą nadal rywalizować o aktywa i pozyskiwanie atrakcyjnych produktów inwestycyjnych. Strategie ukierunkowane na nieruchomości klasy core są bardzo atrakcyjne, ale na wielu kluczowych rynkach popyt często przewyższa podaż, powodując spadek stóp kapitalizacji i stawiając przez inwestorami kolejne wyzwania cenowe. Z tego względu inwestorzy coraz częściej angażują się w strategie oparte na inwestowaniu w projekty budowy lub przebudowy obiektów w segmencie core na największych rynkach. Oprócz nowych strategii inwestycyjnych przewidujemy, że na globalnym rynku inwestycyjnym pojawiają się także nowi gracze, zwłaszcza z krajów takich jak Chiny, Malezja, Tajwan i RPA”.

Rynki docelowe

Inwestorzy coraz częściej koncentrują się na inwestowaniu w pojedynczych krajach niż na lokowaniu kapitału na wielu rynkach. Inwestycje ograniczone do jednego kraju stanowią obecnie 61% dostępnego kapitału, co oznacza wzrost o 55% na przestrzeni ostatnich trzech lat. Według prognoz firmy Cushman & Wakefield Stany Zjednoczone pozostaną głównym celem inwestorów w 2017 r. Aktywność inwestycyjna spowolniła w 2016 r., ale wielu inwestorów zainteresowanych rynkiem nieruchomości nadal dysponuje niewykorzystanymi środkami finansowymi ze względu na niezrealizowane plany inwestycyjne.

Graf 2 – Rynki docelowe w 2017 r., wartości w mld USD (Żródło: Cushman & Wakefield)

Rynki docelowe w 2017 r wartości w mld USD
Żródło: Cushman & Wakefield