Amerykański rynek pracy radzi sobie świetnie

0

Piątek przyniósł kolejne bardzo dobre informacje z amerykańskiego rynku pracy. W maju rynek wytworzył 223 tys. miejsc pracy (konsensus zakładał wzrost o 188 tys.), tym samym indeks ponownie znalazł się powyżej psychologicznego poziomu 200 tys. Średnia krocząca z dwunastu miesięcy wzrosła ponownie do poziomu 197 tys. – najwyższego od roku.

Wykres 1: Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA (2013-2018)

Zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 01/06/18

Raport z rynku pracy zawierał również informacje o wzroście dynamiki płac, która przyspieszyła do 2,7% rocznie. Zarobki w maju rosły najszybciej od początku roku (Wykres 2). Tempo wzrostu płac jest niewiele wolniejsze od najwyższego od ośmiu lat poziomu, który zanotowaliśmy we wrześniu 2017 r. Co więcej, stopa bezrobocia niespodziewanie spadła do 3,8%, czyli najniższego poziomu od osiemnastu lat (technicznie rzecz biorąc było to nawet mniej – 3,775%, jednak wynik został zaokrąglony w górę). Pozytywnie zaskoczyła również stopa partycypacji.

Wykres 2: Dynamika przeciętnych godzinowych zarobków w US w ujęciu rocznym (2008-2018)

Dynamika przeciętnych godzinowych zarobków w US w ujęciu rocznym
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 01/06/18

Dzisiejsze dane są kolejnym pozytywnym znakiem, który sugeruje, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie lepiej niż większość rozwiniętych gospodarek świata. Dane potwierdzają również nasze oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych – do najbliższego wzrostu kosztów kredytu powinno dojść już w czerwcu. Całościowo, bieżący rok powinien przynieść naszym zdaniem cztery podwyżki stóp procentowych w USA. Rynki obecnie szacują, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiego scenariusza to 25% – postępujący wzrost prawdopodobieństwa tego scenariusza powinien wspierać amerykańską walutę w relacji do euro i polskiego złotego.

Autor: Analitycy Ebury: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk

Czytaj również:  Polacy coraz chętniej sięgają po wina z wyższej półki. Do najpopularniejszych należą wina włoskie