byteLAKE współpracuje z Xilinx, aby zwiększyć wydajność i efektywność energetyczną symulacji CFD

raporty praca biuro

Polska firma specjalizująca się w budowie rozwiązań programowych sztucznej inteligencji i HPC, stworzyła zestaw wysoce zoptymalizowanych kerneli CFD (ang. Computational Fluid Dynamics) dla kart ALVEO firmy Xilinx, Inc. Kernele CFD to kluczowe elementy wykorzystywane do budowania symulacji dynamiki płynów. Rozwiązanie to umożliwi stworzenie wysokowydajnej platformy do szybkiej i kompleksowej analizy inżynieryjnej.

Szereg branż, takich jak przemysł motoryzacyjny, chemiczny, lotniczy, biomedyczny, energetyczny i budowlany, opiera się na szybkich analizach CFD. Są one kluczowym elementem procesu projektowania w celu zrozumienia przepływów cieczy i gazu oraz ich oddziaływania na powierzchnie.

Wysoka złożoność algorytmiczna analiz CFD naturalnie współgra z rekonfigurowaną platformą ALVEO, która została zaprojektowana do wspierania obliczeń zarówno w chmurze jak i lokalnych centrach danych. Adaptowalność kart ALVEO, zbudowanych na bazie Xilinx UltraScale + FPGAs, jest również idealną platformą dla byteLAKE, która umożliwia wykorzystanie ich głębokiej wiedzy algorytmicznej do rozwiązywania krytycznych problemów w przemyśle.

„Przejście z architektury obliczeniowej opartej na procesorach CPU do konfiguracji heterogenicznych jest niezbędne, aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu na dokładność i możliwości obliczeń HPC, nie tylko zapewniając szybsze generowanie wyników, ale także biorąc pod uwagę budżet energetyczny ” powiedział Marcin Rojek, współzałożyciel firmy byteLAKE. „Akceleratory oparte na FPGA, takie jak ALVEO U250, oferują doskonałe połączenie wydajności i efektywności energetycznej. Udało nam się osiągnąć niemal czterokrotnie szybsze wykonanie algorytmów Adwekcji i nawet sześciokrotnie lepszą wydajność na Wat, ostatecznie obniżając zużycie energii o ponad 80% (*).

„byteLAKE dostrzegł potencjał, aby umożliwić wykonywanie analiz CFD jeszcze szybciej i aby były one bardziej dostępne wykorzystując elastyczność i doskonałą równoległość karty akcelerator ALVEO” , powiedział Viraj Paropkari, starszy kierownik, Data Center Marketing, firmy Xilinx. „Nasze zespoły pracowały razem, tworząc precyzyjnie dostrojone kernele CFD dla akceleratorów ALVEO, które są gotowe do wdrożenia lokalnie lub w chmurze.”

Obie firmy wspólnie zademonstrują kernele CFD działające na akceleratorach ALVEO podczas nadchodzącej konferencji ISC High Performance we Frankfurcie, Niemcy, stoisko D-1055, Czerwiec 17-20, 2019.