Cała Polska szuka programistów. Przedsiębiorcy o specjalistach IT

0
  • Programista to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy;
  • infoShare Academy postanowiła zapytać ekspertów z wybranych branż, o rekrutację programistów, warunki pracy oraz umiejętności, które musi posiadać kandydat ubiegający się o pracę w tym zawodzie;
  • Odpowiedzi udzielili przedstawiciele: Brand24, SETAPP, Platforma SerwerSMS.pl, CRAFTON Poznań, eEngine, Hicron, Arvato Polska.

Programista to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy w Polsce. To efekt rewolucji technologicznej, która wymaga dostosowania swoich planów biznesowych do bieżącej rzeczywistości. W jaki sposób rekrutuje się dziś programistów? Jak ich zatrzymać i zapewnić atrakcyjne warunki pracy? Jakie umiejętności muszą posiadać?

„Specjalista IT potrzebny od zaraz” – to zdanie coraz częściej wymawiają menedżerowie w polskich przedsiębiorstwach. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że obecnie 11 proc. firm w Polsce zatrudnia ekspertów IT. Największy odsetek przedsiębiorstw przyjmuje informatyków w województwie mazowieckim (18 procent) i dolnośląskim (13,7 proc.). Na trzecim miejscu uplasowało się województwo śląskie (12 proc.). Zapotrzebowanie na coraz większą ilość specjalistów związane jest z cyfryzacją organizacji, która nieustannie postępuje.

W dzisiejszych czasach ​oprogramowanie znajdziemy w inteligentnych zegarkach, lodówkach czy samochodach. Programistów potrzeba wszędzie, bo przy obecnym tempie rozwoju technologii, biznes bez nich nie przetrwa. Szacuje się, że tylko w Polsce brakuje 50 tysięcy osób w ITmówi Marcin Pokojski, CEO infoShare Academy, działający od 17 lat w branży IT, mentor w programach dla start-upów. – Zawód programisty daje nam miejsce na sporą kreatywność, a szybkie efekty codziennej pracy pozwalają często cieszyć się sukcesami. Dlatego programiści to jeden z nielicznych zawodów, w którym większość pracowników naprawdę lubi to co robi – dodaje.

Jakie cechy, według przedstawicieli różnych sektorów rynku, powinien posiadać kandydat ubiegający się o stanowisko programisty? Oto najczęstsze odpowiedzi:

  • łatwość adaptacji do nowych technologii,
  • poszukiwanie i programowanie nowych rozwiązań usprawniających produkt pracodawcy,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • szybka nauka i realizacja zadań,
  • znajomość narzędzi analitycznych,
  • chęć rozwoju swoich umiejętności,
  • znajomość freamworków i metodyki pracy w projekcie.
Czytaj również:  Transition Technologies ogłasza wyniki za 2017 rok i plany na przyszłość

Rekrutacja

Rynek pracy IT to specyficzna branża, która z jednej strony cały czas potrzebuje specjalistów, a z drugiej, musi myśleć o tym w jaki sposób ich zatrzymać. Stąd bardzo ważny jest już sam proces rekrutacji i skuteczne wyselekcjonowanie kandydata.