Capgemini uruchamia dużą rekrutację. Blisko 600 nowych miejsc pracy w Katowicach, Krakowie oraz w innych lokalizacjach

capgemini

– Nowy kontrakt o dużej skali oraz dynamiczny rozwój istniejących projektów – Capgemini w Polsce ogłasza zapotrzebowanie na dużą liczbę nowych pracowników. W trakcie zaplanowanej na pół roku rekrutacji firma zamierza zatrudnić łącznie 600 osób, głównie w Katowicach i Krakowie, ale nie tylko. Funkcjonujący w organizacji z powodzeniem model pracy hybrydowej to także nowe perspektywy dla kandydatów spoza głównych lokalizacji.

Liczba pracowników w centrach nowoczesnych usług biznesowych w Polsce regularnie rośnie. Kraków i Katowice należą do czołówki miast, w których międzynarodowe firmy lokują i rozwijają swoje oddziały o tej specjalizacji, a Capgemini to jeden z najważniejszych pracodawców tego sektora w obu miastach. W Krakowie firma funkcjonuje od 25 lat, zatrudniając obecnie blisko 4,3 tys. osób, natomiast w Katowicach siedziba Capgemini powstała w 2006 roku i pracuje w niej aktualnie 2,3 tys. osób. W całej Polsce Capgemini zatrudnia już ponad 10 tysięcy specjalistów. Wkrótce liczby te powiększą się, dzięki trwającej właśnie, dużej rekrutacji pracowników specjalizujących się w operacjach finansowo-księgowych oraz ekspertów z zakresu konsultingu, transformacji i finansów. Wiodącym językiem dla większości otwartych rekrutacji jest angielski, ale poszukiwane są także osoby ze znajomością języka niemieckiego, francuskiego i innych. Co ciekawe, funkcjonujący obecnie w Capgemini hybrydowy model pracy daje także szansę uczestniczenia w rekrutacji osobom spoza Katowic i Krakowa.

– Branża rośnie dynamicznie, a Capgemini jest jednym z jej liderów. Przewidujemy, że zlokalizowana w Katowicach i w Krakowie linia serwisowa Business Services, która zatrudnia już blisko 5000 osób, będzie w przyszłym roku nadal szybko rosnąć. Szczególnie dumni jesteśmy z tego, że nasza część projektowo-konsultingowa, która zajmuje się m.in. transformacją procesów biznesowych i wdrażaniem nowych technologii, powiększy się o około 50% procent. Analizujemy na bieżąco trendy i potrzeby ryku, wytyczając nowe kierunki działania, dlatego inwestujemy w obszar Inteligentnej Automatyzacji (ang. Inteligent Automation) zajmujący się automatyzacją procesów z zastosowaniem sztucznej inteligencji i botów. Niezwykle istotne dla nas jest także to, że klienci dostrzegają wysoką jakość usług w zakresie obsługi procesów biznesowych, a na bazie zaufania, zbudowanego dzięki efektywnej współpracy, poszerzają zakres wspólnych działań o kolejne obszary, wymagające ekspertyzy i specjalistycznej wiedzy. Świadczymy zaawansowane usługi w obszarze finansów, zarządzania zasobami ludzkimi, zakupów  czy zarządzania łańcuchem dostaw – mówi Renata Dębowska, Dyrektor Centrum Business Services w Polsce.

Firma już jakiś czas temu zdecydowała o rozwoju w modelu hybrydowym, w tej rekrutacji Capgemini jest więc otwarte także na kandydatów z innych lokalizacji, w których funkcjonuje, poza Katowicami i Krakowem, takich jak Opole, Warszawa, Lublin, Wrocław i Poznań. Nowozatrudnione w ramach Business Services osoby, w trakcie początkowego procesu wdrażania i szkolenia więcej czasu spędzą w biurze. Po tym czasie codzienna praca może toczyć się w większości zdalnie.

Pół tysiąca nowych pracowników do operacji biznesowych

Rozpoczęta właśnie, nowa rekrutacja do działu Business Services, związana jest ze startem dużego projektu, jaki niedawno pozyskała organizacja. Wśród atutów pracy przy nim można bez wątpienia wymienić możliwości rozwoju, pracy w międzynarodowym środowisku oraz stabilizację i bezpieczeństwo zatrudnienia.

– Planujemy zatrudnić nawet 600 osób. Jednym z ich zadań będzie integracja procesów finansowo-księgowych, dostarczanie wysokiej jakości usług zarówno w obszarze obsługi klienta, jak i złożonych procesów biznesowych i transformacyjnych. Poszukujemy przede wszystkim pracowników ze znajomością języków obcych, a także osób posiadających kompetencje merytoryczne i doświadczenie w obszarze finansowo-księgowym. Do mniej zaawansowanych ról szukamy także ludzi nieposiadających doświadczenia. Zatrudnione osoby będą pracować w takich obszarach jak billing, credit management, cash applications, dispute management, collections. W ramach tej rekrutacji chcemy także zatrudnić team leaderów i managerów, którzy będą zarządzać zespołami i ich zadaniami – mówi Maciej Świątek, Engagement Executive w Capgemini Polska Business Services.

Oprócz specjalistów z językiem angielskim, niemiecki i francuskim, Capgemini chce zatrudnić także osoby ze znajomością innych języków. Ciekawostką w ramach tej rekrutacji jest zapotrzebowanie na osoby władające językiem hebrajskim, ale pełna lista obejmuje języki: czeski, duński, holenderski, angielski, francuski, niemiecki, węgierski, włoski, polski, portugalski, hiszpański, szwedzki oraz turecki. W ramach naboru na stanowiska managerskie kluczowe będzie także posiadanie umiejętności miękkich, zdolności komunikacyjnych oraz umiejętności zarządzania ludźmi i procesami finansowo-księgowymi.

Poszukiwani także doświadczeni eksperci

Capgemini ogłasza także zapotrzebowanie na około 100 ekspertów z doświadczeniem z zakresu konsultingu, finansów i transformacji cyfrowej. Będą oni mieli okazję pracować w tzw. zespole FPIA Consulting, który zajmuje się szeroko rozumianą transformacją procesów biznesowych w obszarze finansów, a więc m.in. zagadnieniami takimi jak automatyzacja, cyfryzacja, innowacja, modele operacyjne, migracja. Do wspierania tych zadań poszukiwani są specjaliści od poziomu młodszego konsultanta czy analityka biznesowego, od których wymaga się przede wszystkim około 3-4 lat doświadczenia, także w pracy projektowej oraz rozumienia procesów, technologii i struktur wspomagających procesy. W ramach tej rekrutacji poszukiwane są także osoby z doświadczeniem seniorskim: konsultanci, starsi konsultanci, managerowie, oraz dyrektorzy.

– Zależy nam na kandydatach mających doświadczenie w pracy projektowej, którzy będą wspierać nas w realizacji zadań dla bieżących klientów oraz wspomogą kolejne planowane projekty. To niezwykle perspektywiczny sektor rynku i jednocześnie element naszej działalności, który dynamicznie zyskuje na znaczeniu. Już teraz wiemy, że w przyszłym roku będziemy poszukiwać kolejnych specjalistów. Aktualnie szukamy m.in. project managerów, change managerów, ale także specjalistów np. w zakresie Blackline, Oracle, SAP S/4HANA. To okazja dla ludzi, którzy mieli możliwość poznania tych narzędzi, a teraz chcieliby rozwijać się w działaniach dla globalnych klientów. Sporo osób w naszym dziale to także osoby, które pracowały operacyjnie w zespołach dostarczających rozwiązania dla klientów, więc taka wewnętrzna ścieżka rozwoju kariery także jest możliwa – mówi Robert Piotrowski, Head of FPIA Consulting Poland w Capgemini Polska Business Services.

Przedstawiciele Capgemini podkreślają, że role konsultingowe to doskonała możliwość rozwoju dla osób przedsiębiorczych, nastawionych na rozwiązywanie problemów i chcących pracować zgodnie z ideami agile (pol. podejście zwinne) czy design thinking (pol. myślenie projektowe). Dają także przestrzeń do testowania własnych pomysłów i obserwowania tego, jak oferowane klientom rozwiązania sprawdzają się w praktyce. To także zespół pracujący nad nowymi produktami, innowacjami i ofertami dla całej linii biznesowej Business Services.

Możliwości rozwoju w ramach organizacji

Na nowych pracowników czeka zdefiniowany proces wdrożenia, mogą też liczyć na wsparcie wyznaczonej osoby, tzw. ,,buddy”, który wdraża i wprowadza ich w zadania oraz kulturę pracy w Capgemini. Mogą korzystać również ze zdefiniowanych ścieżek rozwoju. Warto podkreślić, że możliwości rozwoju dla nowych pracowników nie obejmują jedynie projektu, przy którym rozpoczną oni swoją ścieżkę zawodową w Capgemini. Firma proponuje też szerokie perspektywy wewnętrznych awansów.

–  Business Services ma rozwiniętą strategię wspierania rozwoju wewnętrznego pracowników. Około 40 procent ról specjalistycznych, to role obsadzane w ramach przejść wewnętrznych co najlepiej pokazuje naszą strategię. W ostatnim okresie wdrożyliśmy platformę, poprzez którą każdy pracownik może zdiagnozować swój aktualny poziom kompetencji, zobaczyć obszary, w których już się wyróżnia oraz te, które warto uzupełnić poprzez system szkoleń. Dzięki temu może kierować swoją karierą zawodową zgodnie ze swoimi umiejętnościami i preferencjami. Pracowników wspiera w tym również nowoczesny system wyszukiwania wewnętrznych ofert pracy i już po 12 miesiącach mogą oni obejmować nowe role, zarówno w ramach projektu, jak i zmienić projekt. Dzięki przyjętej strategii rocznie awansujemy w Business Services średnio blisko 1000 pracowników – wyjaśnia Renata Słonecka, HR Dyrektor w Capgemini Polska Business Services.

Szybka droga dla osób z mniejszym doświadczeniem

Uwzględniając swoją dynamikę rozwoju, duże zapotrzebowanie na nowych pracowników i sytuację na rynku pracy, Capgemini oferuje także ścieżkę rozwojową dla osób z mniejszym doświadczeniem. Mowa o „Fast Track to Consulting”, rocznym programie rozwojowym, skierowanym do utalentowanych absolwentów i osób na początku swojej kariery zawodowej, który pozwala poznać czym jest konsulting w obszarze finansów i  technologii oraz rozwinąć kompetencje zarzadzania projektami, zmianą i rozwiązywania problemów biznesowych.

– W tej chwili trwa druga edycja programu, w ramach której dzielimy się z uczestnikami programu – którzy stają się naszymi pełnoetatowymi pracownikami – naszą metodologią, narzędziami i umożliwiamy pracę z międzynarodowymi ekspertami w ramach projektów realizowanych dla naszych klientów. Skupiamy się na rozwijaniu talentów, mając świadomość, że wymiana wiedzy i  dzielenie się doświadczeniem to fundament naszej kultury organizacyjnej i coś, co faktycznie dzieje się u nas na co dzień w praktyce – podsumowuje Katarzyna Skoczek, FPIA Consulting Operations Lead w Capgemini Polska Business Services.

Warto podkreślić, że Capgemini od lat nagradzane jest za działania wspierające pracowników, m.in. tytułem Top Employer 2021. Marka rozwija się na polskim rynku oferując atrakcyjne miejsca pracy, na które składają się ambitne projekty dla międzynarodowych klientów, nieustanny rozwój oraz inwestycje w pracownika.