Ceny luksusowych nieruchomości na świecie cały czas rosną

Knight Frank

Publikowany kwartalnie przez firmę Knight Frank indeks Prime Global Cities Index Q3 2021, śledzący ceny nieruchomości luksusowych w 45 największych miastach na świecie, na koniec września 2021, czyli III kwartału, w ujęciu r/r, zanotował średni wzrost cen tych nieruchomości o 9,5%. Główne wnioski płynące z zestawienia i raportu to:

  • Ceny nieruchomości luksusowych na świecie wzrosły średnio o 9,5% w okresie 12 miesięcy do września 2021 roku.
  • Najwyższy wzrost cen, o 26,4% na koniec III kw. r/r, został odnotowany w Miami.
  • 85% miast z zestawienia odnotowało wzrost cen nieruchomości luksusowych na koniec III kwartału 2021 r/r.
  • 35% miast z zestawienia odnotowało wzrost cen nieruchomości luksusowych o ponad 10% w ciągu 12 miesięcy.
  • Spośród europejskich miast najwyższe wzrosty cen w tym okresie zanotowały: Sztokholm (+11%), Genewa (+10,8%), Edynburg (+8,5%), Zurych (+7,6%), Monako (+5%), Dublin (+4,9%), Berlin (+4,7%), Frankfurt (+4,5%), Wiedeń (+3,6%), Paryż (+3,1%), Lizbona (2,4%), Madryt (+2%), Londyn (+0,7%).

Perspektywy zaostrzanej polityki monetarnej i fiskalnej państw i luzowanie obostrzeń dotyczących podróżowania wpłynęły na zwiększone zainteresowanie kupujących inwestowaniem w nieruchomości luksusowe.

Miami ze wzrostem cen nieruchomości luksusowych na poziomie 26,4% jest na szczycie indeksu po raz pierwszy.  Poszukiwanie większego miejsca zamieszkania, perspektywa zamieszkania na wybrzeżu oraz niskie podatki na Florydzie były głównymi czynnikami, które wpłynęły za wzrost zainteresowania nieruchomościami w tym regionie ze strony osób pracujących zdalnie.

Jednakże ceny nie rosną wszędzie. Wybrane światowe metropolie, Nowy Jork (-1,8%) i Dubaj (-3,6%), już kolejny kwartał notują spadki cen. Co prawda ceny odbijają się względem II kwartału 2021 roku, więc można przypuszczać, że po otwarciu granic USA dla obcokrajowców w listopadzie popyt za strony kupujących zacznie rosnąć jeszcze szybciej.