Ceny mieszkań w Warszawie – dlaczego wciąż rosną?

Warszawa

WarszawaJeszcze na początku 2019 roku wieszczono, że ceny mieszkań w stolicy zaczną powoli spadać. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Jak wynika z raportu portalu sonarhome.pl, szacowana średnia cena za metr kwadratowy mieszkań w Warszawie na rynku pierwotnym wynosi obecnie 10 000 zł. Oznacza to, że od początku roku cena wzrosła o 7,85%. Według prognozy cena ma pójść jeszcze do góry i na koniec roku wynieść nieco ponad 10 400 zł. Z czego wynika ten wzrost? Czy warto czekać z zakupem mieszkania?

Dzielnica dzielnicy nierówna

Ceny mieszkań różnią się oczywiście w zależności od odległości od centrum. Najwięcej trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w Śródmieściu, na Żoliborzu, Woli czy Mokotowie. Do najtańszych mieszkań należą te zlokalizowane w Rembertowie, Wawrze i Wesołej. Oprócz samej odległości istotna jest również dostępność gruntów pod zabudowę. Stare, rozbudowane dzielnice stanowią bardzo trudne warunki dla projektów deweloperskich. Wykup działki to oczywiście tylko jeden z elementów podnoszących cenę. Projekty w najdroższych dzielnicach to często budynki coraz wyższe, a to przekłada się na koszty pracy.

Jest drogo, bo trudno o pracowników

Na wzrost cen mieszkań wpływa też trudna sytuacja na rynku budowlanym. Pomimo iż wzrasta zatrudnienie w tym sektorze, a wraz z nim stawki dla pracowników, szacuje się, że na rynku brakuje nawet 150 000 budowlańców. Co szczególnie istotne, eksperci wskazują przede wszystkim na brak fachowców i specjalistów, co ogranicza rozwój wielu firm wykonawczych. Ponieważ liczba inwestycji od kilku lat w Polsce utrzymuje się na względnie wysokim poziomie, a pracowników ubywa, rośnie konkurencja na rynku – inwestorzy kuszą wykonawców wyższymi wynagrodzeniami, co w oczywisty sposób przekłada się na ostateczną cenę mieszkania. Rośnie również koszt materiałów budowlanych.

Czy ceny mieszkań zmaleją?

Jak wspomnieliśmy, przewidywania analityków o spadku cen mieszkań w 2019 roku nie sprawdziły się. Za najistotniejszy obecnie czynnik wpływający na sytuację na rynku nieruchomości przyjmuje się popyt. Polacy chętnie kupują mieszkania zarówno dla siebie, jak i w celach inwestycyjnych. Czy mniejsze zainteresowanie mogłoby jednak wpłynąć na obniżenie cen? Wszystko wskazuje na to, że nie. Jak pokazują ostatnie miesiące, w Polsce sprzedaje się coraz mniej mieszkań, a mimo to ceny w całym kraju idą w górę.

Kupujesz mieszkanie w stolicy? Postaw na nowoczesność

Kiedy już decydujemy się na zakup mieszkania, warto pomyśleć o nim w perspektywie przyszłości. Dobrym wyborem będą tu inwestycje rozwijające się w spokojniejszych dzielnicach miasta. Przykładem może być tutaj projekt http://rezydencjepalacowa.pl/. Dlaczego warto wybrać nowoczesne, willowe osiedle? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i większy komfort mieszkania w niższych, kameralnych budynkach. Wilanów to dzielnica od lat uznawana za jedną z bardziej eleganckich i prestiżowych. Jest ona przy tym niezwykle urozmaicona – pozwala spędzać czas rodzinnie. Stwarza optymalne warunki do rekreacji, zwiedzania, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych czy korzystania z oferty lokali gastronomicznych, studiów fitness i innych. Tu po prostu nie sposób się nudzić!