Ceny w nowych państwach UE rosną wolniej. Znów Brexit

0

Zarówno w Rumunii jak i na Węgrzech wzrost cen nie jest już tak szybki jak jeszcze kilka miesięcy temu. Głosowanie w sprawie Brexitu odłożone, ale w Wielkiej Brytanii wciąż się dzieje.

Inflacja zwalnia

Wzrost cen w Rumunii i na Węgrzech nie jest tak szybki jak dotychczas, a spada szybciej niż sądzili analitycy. Ceny w Rumunii w ujęciu rocznym rosną o 3,4% to spadek o 0,9% wobec oczekiwanych 0,6% spadku. Z kolei na Węgrzech ceny rosną o 3,1% czyli o 0,4% wolniej od oczekiwań i o 0,7% wolniej niż w poprzednim okresie. Dlaczego te dane są ważne dla rynków walutowych. Wielu analityków wskazywało, że bardzo szybko rosnące ceny spowodują, że banki centralne tych państw będą zmuszone interweniować. By walczyć z inflacją musiałyby podnosić stopy procentowe. Wzrost stóp procentowych tworzy walutę bardziej atrakcyjną dla inwestorów, gdyż stopy inwestycji o niskim ryzyku rosną. W rezultacie taki ruch umacniałby walutę. W rezultacie oprócz tego, że to dobry sygnał dla gospodarki, jest również bodziec tłumiący umocnienie się waluty na te dobre dane.

Znowu zamieszanie wokół Brexitu

Wczoraj rząd Theresy May odwołał dzisiejsze głosowanie nad Brexitem. W rezultacie jedna zła wiadomość zderzyła się tego samego dnia z wczorajszymi słabszymi danymi z gospodarki. Rezultatem była kolejna przecena funta. W szczytowym momencie brytyjska waluta traciła na wartości 6 groszy. Dzień zamknęła 4 groszową stratą po szybkiej korekcie. Kolejne dni pokażą jak się sytuacja rozwinie. Dzisiaj odbędzie się debata, ale nie na temat Brexitu a na temat odwołania głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Patrząc na to co się dzieje widać wyraźnie, że partie przygotowują się już do przedterminowych wyborów. Można się zatem spodziewać zwiększonej zmienności na parach walutowych z funtem w najbliższym czasie. Dzisiejsze dane z brytyjskiego pracy wypadły nawet odrobinę lepiej od oczekiwań co tymczasowo stabilizuje funta. Bezrobocie utrzymało się na poziomie 4,1% z kolej wynagrodzenia rosną szybciej niż oczekiwano.

Czytaj również:  Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych makroekonomicznych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl