Co to jest pozycjonowanie lokalne?

Co to jest pozycjonowanie lokalne

Marketing internetowy to działania mające na celu zwiększenie widoczności i rozpoznawalności marki w sieci. Agencja zajmująca się reklamą w Google zna mechanizmy działania algorytmów wyszukiwarki, może więc z łatwością zoptymalizować witrynę internetową tak, by była ona przyjazna zarówno dla robotów indeksujących Google, jak i dla użytkowników. Optymalizacja strony przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Istotą tego procesu jest znalezienie się w TOP 10 na konkretne, powiązane z profilem działalności firmy frazy kluczowe. Dla biznesów działających regionalnie idealnym rozwiązaniem jest pozycjonowanie stron internetowych. Na czym ono polega?

Lokalne pozycjonowanie stron www – co to?

SEO (ang. Search Engine Optimization), nazywane również pozycjonowaniem, to nic innego jak optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe. Działania SEO obejmują:

  • techniczną optymalizację witryny;
  • przygotowanie i publikowanie wysokiej jakości treści, uwzględniającej frazy kluczowe, na które pozycjonowana jest strona (ang. content marketing);
  • budowanie wartościowej bazy linków przychodzących (ang. link building).

Lokalne pozycjonowanie strony www różni się od ogólnego SEO tym, że witryna pozycjonowana jest na frazy kluczowe w kontekście konkretnego regionu, np. miasta czy dzielnicy (np. fryzjer Poznań Jeżyce).

Lokalne SEO – w jaki sposób Google tworzy ranking stron?

Właściwie poprowadzona kampania SEM (ang. Search Engine Marketing – reklama w wyszukiwarce), ukierunkowana na wypromowanie wśród lokalnych odbiorców, sprawi, że pozycjonowana witryna będzie wyświetlała się osobom z najbliższej okolicy, a więc realnie zainteresowanych Twoją ofertą. Google wyświetla strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, bazując na szeregu istotnych czynnikach. O pozycji strony decydują w tym przypadku m.in. trafność, odległość oraz rozpoznawalność marki.

Trafność

Firmy powinny zadbać o to, aby rzeczowo i konkretnie podawać informacje dotyczące profilu swojej działalności. Istnieje wtedy większa szansa na to, że wyszukiwarka połączy daną witrynę z zapytaniem użytkownika i zaproponuje ją w zaprezentowanych wynikach.

Odległość

Użytkownik może sam wskazać lokalizację (np. fryzjer Poznań), wówczas bez względu na to, skąd fizycznie padło zapytanie, wyszukiwarka podpowie wyniki odpowiadające wskazanej lokalizacji. Jeśli jednak nie zostanie ona określona (np. wpisana zostanie fraza ogólna: fryzjer), Google sam określi lokalizację i w przypadku, gdy użytkownik znajduje się w Poznaniu, podsunie pasujące propozycje.

Rozpoznawalność marki

Pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google jest dużo prostsze, gdy firma jest rozpoznawalna. Google zbiera informacje o firmie z różnych miejsc: blogów, forów, artykułów, katalogów. O pozycji strony w lokalnych wynikach wyszukiwania decyduje także liczba uzyskanych ocen i opinii na temat firmy.

Zalety pozycjonowania z wykorzystaniem geolokalizacji

Przy bardzo wysokim poziomie konkurencji, zwłaszcza w branży e-commerce, strategia reklamy online powinna być starannie przemyślana. Pozycjonowanie lokalne stron www może stanowić doskonały wstęp do pozycjonowania ogólnego – pierwszym krokiem jest w tym przypadku zbudowanie pozycji silnej marki na rynku lokalnym, a kolejnym jej dalszy rozwój o kolejne obszary geograficzne.

Jeśli frazy kluczowe ściśle powiązane z geolokalizacją zostały odpowiednio dobrane (np. hydraulik Opole, tanie noclegi Kraków stare miasto), a optymalizacja przeprowadzona we właściwy sposób, taka reklama w Internecie z pewnością przyniesie zamierzone efekty.

Do największych zalet lokalnego SEO należą:

  • generowanie organicznego ruchu, odznaczającego się wysokim stopniem konwersji,
  • stosunkowo krótki jak na pozycjonowanie stron internetowych czas, po którym pojawiają się pierwsze wyniki,
  • mniejsza niż na rynku ogólnokrajowym konkurencja,
  • niższe koszty niż w przypadku pozycjonowania na frazy ogólne,
  • możliwość dotarcia do dużej liczby potencjalnych klientów z najbliższej okolicy,
  • budowanie wizerunku branżowego lidera w regionie.

Agencja SEO – współpraca, która się opłaci

Lokalne pozycjonowanie strony w Google to działania przynoszące wymierne korzyści. Z tej metody reklamy w Internecie korzystają głównie niewielkie biznesy, dla których grupę docelową stanowią lokalni odbiorcy, lub większe firmy, działające tylko na danym obszarze. Pozycjonowanie sklepów internetowych, prowadzących wyłącznie sprzedaż wysyłkową, odbywa się zazwyczaj z uwzględnieniem fraz ogólnych.

Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jaką strategię wybrać i czy w Twoim przypadku lokalne SEO na pewno się sprawdzi, profesjonalna firma zajmująca się reklamą w Internecie z pewnością zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Więcej informacji na stronie Agencji SEO SEMPIRE pod adresem: https://www.sempire.pl/pozycjonowanie-lokalne.html