Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln euro z udziałem w zyskach

Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy

Columbus Energy sprzedaje portfel 102,5 MW farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka ENGIE Zielona Energia, należąca do francuskiego koncernu energetycznego ENGIE.

Zgodnie z zapowiedzią, Columbus Energy S.A. podpisał 22 grudnia br. umowę z ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. na sprzedaż 100% udziałów w spółkach celowych z Grupy, posiadających projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Projekty są na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji. Pierwsza transza transakcji, zgodnie z podpisaną umową, obejmuje nabycie przez ENGIE Zielona Energia udziałów spółek celowych, mających projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Kolejne transze transakcji zostały zaplanowane na 2023 r. Łączna cena transakcji wraz z subrogacją wyniesie od 97,6 do 110 mln euro – ostateczna kwota zależna będzie od wyników operacyjnych spółek farmowych i będzie rozliczana do końca 2026 r.

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm Columbus przeznaczy na spłatę project finance w mBanku oraz Zielonych Obligacji – łącznie ok. 180 mln zł. Pozostałe środki Spółka wykorzysta na zmniejszenie zadłużenia u akcjonariusza – DC24.

– Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w Grupie Kapitałowej. Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje, i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję. Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partnerem – Grupą ENGIE w zakresie innych projektów OZE – tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.