Coraz więcej ofert pracy dla marketingowców

marketing

Aż o 60% więcej niż w roku ubiegłym, wzrosła liczba projektów rekrutacyjnych skierowanych do marketingowców, szacuje międzynarodowa firma doradztwa personalnego HAYS Poland. Rośnie zapotrzebowanie na marketingowców specjalizujących się w social media, na razie tylko oni mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia.

Rynek pracy powoli wraca do normy. „W 2009 roku oraz w pierwszej połowie 2010 obserwowaliśmy spadek ofert pracy w obszarze marketingu” wyjaśnia Katarzyna Wnorowska, Team Leader zespołu Sales & Marketing międzynarodowej firmy doradztwa personalnego HAYS Poland. W okresie spowolnienia gospodarczego wiele organizacji ogranicza wydatki związane z marketingiem i reklamą, nabór na wiele stanowisk zostaje wstrzymany, czasem redukuje się nawet całe działy marketingu. Firmy międzynarodowe centralizują swoje komórki odpowiedzialne za działania marketingowe, tym samym ograniczając liczbę wolnych wakatów na lokalnych rynkach. „Jednak od początku tego roku liczba otwartych projektów rekrutacyjnych wzrosła aż o 60% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost wydatków na projekty rekrutacyjne to wyraźny znak, iż rynek pracy powoli nabiera rozpędu”. Pracodawcy nie tylko wznawiają rekrutację na dotąd zamrożone projekty, ale oferują także nowe wakaty.

Marketing Internetowy w usługach i FMCG

Ożywienie dotyczy zarówno marketingu produktowego i trade marketingu w branży FMCG, jak również marketingu technicznego oraz PR. „Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę jak ważne dla firmy są przemyślane działania promocyjne w Internecie, dlatego wiele nowych stanowisk jest związanych z e-marketingiem i komunikacją w sieci” komentuje Katarzyna Wnorowska. Najbardziej poszukiwani są kandydaci zajmujący się e-mail marketingiem, wyszukiwarkami w Internecie (SEO,SEM), reklamą czy najbardziej ostatnio modnymi serwisami społecznościowymi, na które organizacje ochoczo wydają pieniądze. „Firmy, które najchętniej inwestują w marketing związany z social media, to organizacje z sektora usług oraz dóbr szybko zbywalnych”. Przy takich projektach kandydaci mogą znaleźć nie tylko pracę stałą, ale także tymczasową, do realizacji określonych celów projektu.

Największa liczba wolnych stanowisk skierowana jest do osób posiadających już kilkuletnie doświadczenie zawodowe, potrafiących samodzielnie zarządzać projektami, czyli do doświadczonych specjalistów. Najmniej wakatów pojawia się dla najwyższej kadry menedżerskiej oraz dla osób nieposiadających doświadczenia zawodowego. Dla tych ostatnich sprawdzonym pomysłem, na przeczekanie okresu przejściowego, pozostaje aplikacja na staże oraz zatrudnienie czasowe przy dużych projektach, aby zdobyć cenne umiejętności i podnieść swoją wartość na rynku pracy.

Więcej pracy, ale wynagrodzenia bez zmian

Ożywienie w marketingu nie wiąże się jednak ze wzrostem płac w tym sektorze. „Wynagrodzenia utrzymują się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym” komentuje Katarzyna Wnorowska. Obecnie na rynku pracy znajduje się wielu specjalistów w obszarze marketingu i PR, a po okresie spowolnienia firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na wyższe budżety związane z rekrutacją. Wyjątek stanowią osoby o unikalnym doświadczeniu i kompetencjach związanych na przykład z wprowadzaniem na rynek nowych produktów czy działaniami marketingowymi w sieci.

„Pracodawcy muszą mieć świadomość, iż oczekiwania finansowe wybranych kandydatów, zwłaszcza tych zajmujących się e-marketingiem, są o wiele wyższe niż specjalistów od „tradycyjnego” marketingu” wyjaśnia Katarzyna Wnorowska.