Dassault Systèmes przejmuje Medidata Solutions

Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny firmy Dassault Systèmes
Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny firmy Dassault Systèmes
  • Wiodące na rynku rozwiązania chmurowe na potrzeby badań klinicznych firmy Medidata Solutions są wykorzystywane przez 1300 klientów na całym świecie do rozwoju innowacji w leczeniu i zwiększania wydajności zabiegów klinicznych.
  • Połączenie modelowania naukowego, symulacji i cyfrowych zasobów wiedzy w zakresie badań na całym świecie przyspiesza rozwój spersonalizowanej opieki zdrowotnej, z korzyścią dla pacjenta.
  • Nauki biologiczne również skorzystają z efektu platformy obejmującego badania nad lekami i ich opracowywanie, rozwój, badania kliniczne, produkcję i komercjalizację.

Dassault Systèmes (Euronext Paris: #13065, DSY.PA) oraz Medidata Solutions, Inc. (NASDAQ: MDSO), lider cyfrowej transformacji branży biotechnologicznej w zakresie badań klinicznych, komercjalizacji i inteligencji danych gromadzonych w świecie rzeczywistym, ogłosiły podpisanie ostatecznej umowy o przejęciu przez Dassault Systèmes firmy Medidata w transakcji gotówkowej po cenie 92,25 USD za akcję Medidata, co stanowi wartość przedsiębiorstwa wynoszącą 5,8 mld USD. Transakcja została jednogłośnie zatwierdzona przez zarządy obu spółek. Rok obrotowy Medidaty zakończył się 31 grudnia 2018 r., a jej przychody wyniosły 636 mln USD.

Wraz z przejęciem amerykańskiej firmy Medidata oraz jej rozwiązań do zastosowań klinicznych i komercyjnych, Dassault Systèmes wzmocni swoją pozycję firmy opartej na badaniach naukowych dostarczając branży biotechnologicznej zintegrowaną platformę biznesową, pozwalająca na kompleksowe podejście do badań i odkryć, rozwoju, badań klinicznych, produkcji i komercjalizacji nowych sposobów leczenia i technologii medycznych.

Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny firmy Dassault Systèmes
Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny firmy Dassault Systèmes

„Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy dla branży biotechnologicznej i znaczenia wirtualnego świata, który ma na celu rozwiązanie problemu złożoności medycyny spersonalizowanej i doświadczeń skupionych wokół pacjenta. Multidyscyplinarne innowacje naukowe i przemysłowa wydajność wymagają platformy łączącej ludzi, pomysły i dane”, powiedział Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny Dassault Systèmes. „Wiodąca pozycja firmy Medidata w badaniach klinicznych uzupełnia nasze rozwiązania dla branży biotechnologicznej, dostępne w ramach platformy współpracy 3DEXPERIENCE. Niedawna ekspansja firmy Medidata w kierunku przetwarzania materiału dowodowego i analiz w świecie rzeczywistym w połączeniu z mocą modelowania i symulacji pokazuje, w jaki sposób świat wirtualny będzie katalizował następną generację leczenia pacjentów. Jesteśmy teraz dobrze przygotowani aby stać się motorem transformacji branży biotechnologicznej, realizując cel naszej firmy, jakim jest harmonizacja produktu, przyrody i życia”.

Doświadczenie kliniczne Medidata i rozwiązania oparte na chmurze umożliwiają rozwój i komercjalizację inteligentniejszych sposobów leczenia dla 1300 klientów na całym świecie, w tym firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, organizacji prowadzących badania na zlecenie (CRO) oraz ośrodków i placówek medycznych. Rozwiązania firmy umożliwiają zwiększenie wydajności i poprawę jakości we wszystkich programach rozwoju klinicznego poprzez usprawnienie procesu decyzyjnego, przyspieszenie realizacji procesów i nadzoru, minimalizację ryzyka operacyjnego, redukcję kosztów i dostosowanie strategii badań. Trzynaście z 15 najlepszych leków sprzedanych w 2018 roku było zasilanych technologią Medidaty. Osiemnaście z 25 największych firm farmaceutycznych i dziewięć z 10 największych CRO to klienci Medidaty. Założona w 1999 r. firma Medidata ma siedzibę w Nowym Jorku, posiada 16 biur w siedmiu krajach, w szczególności w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei i Wielkiej Brytanii, i zatrudnia 2 800 pracowników i wykonawców.

„Nasza misja polegająca na zapewnieniu właściwego leczenia pacjentów we właściwym czasie od 20 lat toruje nam drogę innowacji i zaangażowania w branżę nauk biologicznych”, powiedział Tarek Sherif, współzałożyciel, prezes i dyrektor generalny Medidata. „Dzielimy wspólną wizję, wartości i pasję z Dassault Systèmes, a nasze połączone talenty wzmocnią przemysł biotechnologiczny dzięki kompleksowej platformie biznesowej”.

„Usprawnione wprowadzanie innowacji terapeutycznych, tak by stały się kolejnym standardem medycznym, jest naszym zobowiązaniem od pierwszego dnia istnienia firmy”, powiedział Glen de Vries, współzałożyciel i prezes Medidata. „Otworzymy przed naszymi klientami i pacjentami ogromne możliwości rozwijając biotechnologię w dobie medycyny precyzyjnej.”

Od momentu ujawnienia w 2012 roku swojej misji, jaką jest harmonizacja produktu, przyrody i życia, Dassault Systèmes stale wykorzystuje swoją wiedzę i know-how do przekształcania sfery produktów do postaci wspólnego systemu multidyscyplinarnych innowacji w biosferze. Dassault Systèmes współpracuje z 20 największymi światowymi firmami biofarmaceutycznymi, setkami firm biotechnologicznych, producentami urządzeń medycznych, instytutami badawczymi i rządowymi agencjami regulacyjnymi opracowując i wprowadzając na rynek innowacyjne produkty i technologie medyczne, wykorzystując moc wirtualnych światów do transformacji doświadczenia pacjenta.

Zakończenie procesu przejęcia spodziewane jest w ostatnim kwartale 2019 r. i jest uzależnione od uzyskania określonych zgód wymaganych przez przepisy prawa, zatwierdzenia przez większość akcjonariuszy Medidaty oraz innych zwyczajowych warunków finalizacji transakcji.