Dojrzały wiek nie dyskryminuje na rynku pracy

0

Tylko co drugi 50-latek jest aktywny zawodowo, a w przyszłości może być jeszcze gorzej. Eksperci zalecają jednak, by nie poddawać się i podnosić swoje kwalifikacje. Poważny wiek nie skreśla bowiem z listy pożądanych pracowników.

Osoby w wieku dojrzałym, które chcą zwiększyć szanse na rynku pracy, powinny obserwować trendy i nie zapominać o swoim rozwoju. „Warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Podpowie on, jakie są aktualne potrzeby pracodawców. Wskaże też bezpłatne szkolenia, dzięki którym przekwalifikowanie się nie będzie stanowiło dużego wydatku” – mówi serwisowi infoWire.pl Hanna Więcewicz z agencji zatrudnienia Manpower. Informacji o nich warto szukać również w internecie.

Ważne jest także odpowiednie przygotowanie swojego CV. Eksperci radzą, aby osoby ponadpięćdziesięcioletnie usunęły z niego informacje o roku urodzenia, dacie ukończenia szkoły oraz pierwszych okresach zatrudnienia. Wszystko po to, aby potencjalny pracodawca nie zidentyfikował od razu wieku kandydata. Kolejnym krokiem jest uwypuklenie osiągniętych sukcesów, kwalifikacji i umiejętności.

„Nawet jeżeli zaproponowane stanowisko nie spełnia naszych kryteriów, ponieważ mamy dużo większe kwalifikacje, a do tego nie zadowala nas zaoferowane wynagrodzenie, jako osoba bezrobotna powinniśmy zdecydować się na tę pracę” – radzi rozmówczyni. „Najważniejsze jest, aby wejść na rynek. Pamiętajmy, że każda praca może pomóc w znalezieniu stanowiska docelowego w niedalekiej przyszłości” – dodaje.

Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią coraz liczniejszą grupę na polskim rynku pracy. Mówi się o nich, że są mniej wydajne, nieenergiczne i wolniej uczą się nowych rzeczy. To nieprawda. Poza tym dla pracodawców liczą się też doświadczenie, cierpliwość czy lojalność, a tego osobom w wieku dojrzałym nie brakuje.

Czytaj również:  Rekrutacja przez rozwój. Warsztaty sposobem na poznanie kandydatów