Enefit Green z pierwszym projektem budowy farmy wiatrowej w Finlandii

Aavo Kärmas, prezes Enefit Green
Aavo Kärmas, prezes Enefit Green

Enefit Green, spółka zależna Grupy Eesti Energia pozyskująca energię ze źródeł odnawialnych, zakończył proces przejęcia projektu budowy farmy wiatrowej Tolpanvaara od spółki Metsähallitus, zarządzającej fińskimi lasami państwowymi.  To pierwsza tego typu inwestycja Enefit Green na terenie Finlandii.

Umowa zakupu projektu elektrowni wiatrowej pomiędzy Enefit Green i Metsähallitus została zawarta w 2018 roku, jednak zamknięcie transakcji było uzależnione od spełnienia określonych warunków zawieszających.

Aavo Kärmas, prezes zarządu Enefit Green, podkreślił, że spółka stale poszukuje możliwości rozwoju swojego portfolio w zakresie energii ze źródeł odnawialnych w regionie Morza Bałtyckiego, w tym w Finlandii. – Tolpanvaara jest dobrze zlokalizowanym, gotowym do budowy projektem. Rozwój działalności Enefit Green na terenie Finlandii jest wspierany przez dobry lokalny klimat inwestycyjny i stabilną sytuację rynkową – powiedział.

Kolejnym krokiem w procesie będzie ogłoszenie przetargów niezbędnych do budowy farmy wiatrowej. – W ramach projektu Tolpanvaara jesteśmy otwarci na współpracę z partnerami
i dużymi odbiorcami energii elektrycznej, którzy są zainteresowani zawarciem długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
– dodał Aavo Kärmas.

Farma wiatrowa Tolpanvaara będzie usytuowana w odosobnionym miejscu z dobrymi warunkami wiatrowymi, pomiędzy lasami należącymi do firmy Metsähallitus. Na farmie mogą stanąć aż 22 turbiny wiatrowe, o łącznej mocy zainstalowanej do 100 MW. Właścicielem projektu farmy wiatrowej jest Tolpanvaara Wind Farm Oy – fińska spółka zależna Enefit Green.

Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych odgrywa kluczową rolę w realizacji strategicznego celu Eesti Energia, jakim jest wytwarzanie 43% energii elektrycznej i ciepła ze źródeł odnawialnych do 2024 r.

Eesti Energia jest obecna poza granicami Estonii za pośrednictwem spółki zależnej Enefit, działającej w Finlandii od wiosny 2018 roku i sprzedającej energię elektryczną klientom indywidualnym. Oferta Enefit w Polsce jest skierowana do klientów biznesowych i obejmuje zakup energii, a także rozwiązania oraz usługi energetyczne. Ponadto spółka operuje także na terenie Łotwy i Litwy.