Enefit rusza z pilotażową sprzedażą PV

0
Eesti energia

Enefit Polska uruchamia pilotażową sprzedaż instalacji fotowoltaicznej skierowaną do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To kolejny etap poszerzania oferty Enefit o segment OZE. Pod koniec grudnia spółka podpisała pierwszy kontrakt na zakup energii elektrycznej od elektrowni wiatrowej.

– Do decyzji o rozpoczęciu sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w Polsce podchodzimy z bardzo dużym optymizmem. Fotowoltaika w ubiegłym roku skupiła prawie połowę światowych inwestycji w OZE, co potwierdza coraz większą świadomość na temat korzyści tego typu rozwiązań. Nasza oferta to zatem wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorców – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający Enefit Polska.

Poza audytem fotowoltaicznym i przygotowaniem projektu, Enefit przy współpracy z partnerem dostarczy komponenty instalacji i będzie nadzorować proces montażowy. Oferta obejmuje również przegląd i utrzymanie całej infrastruktury w trakcie samej eksploatacji.

OZE jako istotna część strategii Eesti Energia

Strategiczny cel grupy Eesti Energia, do której należy Enefit, zakłada zwiększenia portfela wytwórczego do 40% energii elektrycznej z odnawialnych i alternatywnych źródeł do 2021 roku. W ubiegłym roku Eesti powołała do życia spółkę Enefit Green, która jest jedną z największych firm w regionie Morza Bałtyckiego działającą w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Portfolio firmy obejmuje produkcję energii ze źródeł wiatrowych, wodnych, słonecznych, biomasy, a także odpadów komunalnych.

Z końcem roku Enefit Green zakończył budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii, na którą złożyło się łącznie 644 paneli słonecznych o pow. ponad 1000 m2. Ponadto od początku roku Enefit Green zrealizował dwa kolejne projekty tego typu o łącznej mocy ponad 230 kW, w ramach których wykorzystano ponad 1300 paneli słonecznych.