Finiata: W pierwszym miesiącu z naszych usług skorzystało ponad 2000 firm

raporty finansowe

Minął zaledwie miesiąc od rozpoczęcia działalności Finiata na polskim rynku, a już firma może się pochwalić świetnymi wynikami. Jak podaje firma z oferowanych przez nią usług mikrofaktoringu skorzystało już ponad 2000 firm, które uzyskały blisko 2 mln zł na poczet wystawionych faktur. Finiata udostępnia także dane statystyczne swoich klientów –  są to głównie osoby prowadzące działalność gospodarczą, wystawiające średnio 15 faktur miesięcznie o wartości 7600 zł każda.

Finiata skupia się na jak najłatwiejszym i jak najszybszym dostarczeniu firmom gotówki na poczet wystawionych przez nie faktur swoim kontrahentom. Poprawia tym samym ich płynność finansową, ponieważ firma od razu posiada środki z faktur i może np. negocjować lepsze warunki finansowe u dostawców czy terminowo płacić należności.

28 czerwca, gdy Finiata zaczęła działać na polskim rynku okazało się, że wśród polskich firm istnieje olbrzymia potrzeba poprawienia płynności finansowej. Sama skala zainteresowania już mówi o dobrze dobranej usłudze do potrzeb rynkowych – ponad 2 tys. przedsiębiorców złożyło faktury na blisko 5 mln zł, z czego prawie połowa została sfinansowana.

– Uważam, że jak na pierwszy miesiąc działalności wyniki są naprawdę dobre. Usługa, dzięki swojej nowoczesnej formie, świetnie pasuje do potrzeb polskich firm (cichy faktroing) – mówi Tomasz Domagalski, CEO Finiata Polska. – Firmy cenią sobie także elastyczność, czyli możliwość przedłużenia czasu finansowania faktur. Nie zaskoczył mnie także duży odsetek odrzuconych faktur. Spodziewałem się tego – to efekt uczenia się przez użytkowników systemu; część faktur została przesłana dwa razy, część nie spełniała wymogów (była przeterminowana lub błędnie wystawiona).

Pierwszy miesiąc działalności Finiata Polska w liczbach:

  • Liczba zarejestrowanych Klientów: 2050
  • Kwota przesłanych faktur: 4,95 mln zł
  • Kwota wypłaconych środków: 1,92 mln zł
  • Średnia wartość finansowanej faktury: 3,8 tys. zł

Profil Klienta:

Na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród klientów i danych wygenerowanych z systemu Finiata, można określić profil firm najczęściej korzystających z mikrofaktoringu:

  • – forma prawna – głównie działalność gospodarcza (72,7%), następnie sp. z o.o. (22,7%)
  • – wystawiają średnio 15 faktur miesięcznie
  • – średnia kwota wystawianej faktury to 7600 zł
  • – najczęściej spotykany termin płatności faktury to 30 dni (39%), następnie 14 dni (28%). Duży udział mają też faktury o terminie płatności 60 dni (21%).

Dobre wyniki Finiata pokazują, jak wielki potencjał tkwi w usługach mikrofaktoringu i jak istotnym problemem jest wydłużanie terminów płatności przez kontrahentów.

Do końca roku firma planuje zdobyć 12 tysięcy klientów oraz wypłacać 4 mln zł miesięcznie.

Finiata Polska należy do tzw. fintechów, czyli firm z branży finansowej, które świadczą znane usługi w sposób innowacyjny i przyjazny dla klientów. Mikrofaktoring w Finiacie jest prowadzony na zupełnie innych zasadach niż w typowych bankach: jest dostępny dla podmiotów mniejszych i działających krócej, w tym freelancerów prowadzących działalność gospodarczą. Usługa Finiata to tzw. faktoring cichy z regresem. Oznacza to, że fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy i firmie Finiata. Spłata finansowania zostaje odroczona w czasie (nawet do 120 dni). Już na starcie przyspiesza to uzyskanie środków przez firmy i mniejszych przedsiębiorców. Ponadto środki są wypłacane najpóźniej w ciągu 24 godzin od zaakceptowania faktury w systemie, co oznacza błyskawiczną poprawę płynności i zwiększa bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa. Koniec z nerwowym sprawdzaniem stanu konta w oczekiwaniu na przelew i z niekończącym się ponaglaniem nieterminowych kontrahentów.

Zasada działania usługi jest prosta: przedsiębiorca rejestruje się na platformie Finiata i otrzymuje limit faktoringowy. Wprowadzając faktury do systemu Finiata, wykorzystuje posiadany limit. Przedsiębiorca sam ustala okres finansowania faktury. Jeśli pierwotny termin okaże się zbyt krótki, może go przedłużyć – aż do 120 dni, przy czym pierwsze 14 dni jest przedłużenia bezpłatnie. Opłata jest stała i łatwa do wyliczenia: 4 zł +VAT za każde 100 zł kwoty na finansowanej fakturze za każde 30 dni okresu finansowania. W przeciwieństwie do wielu banków w Finiacie darmowe są podstawowe działania związane z uruchomieniem finansowania, m.in. rozpatrzenie wniosku czy przeprowadzenie analizy kredytowej.