Fundusz MCI.EuroVentures zainwestuje w eCard, spółkę oferującą nowoczesne rozwiązania w zakresie bezgotówkowego rozliczania transakcji płatniczych, w szczególności płatności w Internecie

0
Cezary Smorszczewski
Cezary Smorszczewski

Zarządzany przez Private Equity Managers fundusz wraz z TUW SKOK planują na bazie eCard zbudować lidera rynku obsługi płatności bezgotówkowych

Fundusz MCI. EuroVentures („MCI.EV”) zarządzany przez Private Equity Managers zainwestuje w eCard („Spółka”), podmiot oferujący nowoczesne rozwiązania w zakresie bezgotówkowego rozliczania transakcji płatniczych, w szczególności płatności w Internecie. Celem inwestycji jest zbudowanie lidera rynku obsługi płatności bezgotówkowych i agenta rozliczeniowego pierwszego wyboru dla spółek e-commerce.

MCI. EV realizuje inwestycję w eCard – polską firmę z segmentu fintech oferującą rozwiązania płatności w kanale elektronicznym oraz mobilnym. Warunkowa umowa inwestycyjna, którą fundusz podpisał ze spółką i jej największym akcjonariuszem, TUW SKOK z siedzibą w Sopocie, przewiduje m.in. konieczność osiągnięcia przez MCI.EV oraz TUW SKOK, poprzez skup akcji z rynku, poziomu 100% akcji. Po ziszczeniu się wszystkich warunków zawieszających, co zgodnie z umową powinno nastąpić do 29 kwietnia 2016 r., MCI.EV weźmie udział w podwyższeniu kapitału spółki i zostanie jej większościowym akcjonariuszem. TUW SKOK pozostanie mniejszościowym akcjonariuszem zachowując swój obecny stan posiadania.

– Wybierając cel naszej inwestycji przyglądamy się modelowi biznesowemu, kadrze zarządzającej oraz perspektywom rynkowym poszczególnych spółek. W przypadku eCard widzimy spółkę, która przy wsparciu głównego akcjonariusza zbudowała pozycję wiodącego gracza na rynku płatności online, a jej doświadczenie w obsłudze sklepów internetowych i współpracy z bankami pozwala czerpać korzyści z dynamicznego wzrostu rynków e-commerce i fintech. eCard to również dobra platforma do konsolidacji rynku płatności e-commerce i POS. Duży potencjał wzrostu wartości spółki sprawia, że jest ona naturalnym wyborem dla takiego funduszu jak MCI.EuroVentures – powiedział Cezary Smorszczewski, prezes zarządu Private Equity Managers S.A. i zarządzający funduszem MCI. EuroVentures.

– Już ponad 3 tys. firm podjęło współpracę z eCard. Pozyskanie tak doświadczonego inwestora jak MCI.EuroVentures to z jednej strony potwierdzenie jakości oferowanych przez nas usług, a z drugiej szansa na jeszcze szybszy rozwój spółki, w tym uatrakcyjnienie oferty i rozbudowanie bazy klientów – powiedziała Ewa Bereśniewicz-Kozłowska, prezes zarządu eCard S.A.

– MCI od lat współpracuje z liderami rynku e-commerce na całym świecie. Zna ich potrzeby i oczekiwania wobec systemów płatności. Kapitał jaki eCard pozyska w drodze podwyższenia kapitału zostanie przeznaczony na rozwój. Wspólnymi siłami zamierzamy uwolnić olbrzymi potencjał spółki i uczynić z niej wiodącą firmę obsługującą płatności bezgotówkowe – skomentował Grzegorz Buczkowski, członek zarządu TUW SKOK.

eCard to jeden z liderów rynku obsługi transakcji płatniczych online. Jego klientami są głównie firmy prowadzące sprzedaż w perspektywicznym segmencie e-commerce, który w Polsce notuje dwucyfrową dynamikę wzrostu każdego roku. Potencjał rozwoju rynku, na którym działa spółka, wynika z analizy przyzwyczajeń zakupowych Polaków: w transakcjach e-commerce nadal dominują płatności gotówką za pobraniem, które stanowią ok. 60% wartości wszystkich transakcji. Celem spółki jest zaoferowanie narzędzi dostosowanych do potrzeb klientów i w konsekwencji zwiększenie udziału płatności bezgotówkowych w transakcjach e-commerce.

Czytaj również:  Niemiecka giełda bije rekordy

eCard jest agentem rozliczeniowym oraz posiada zgodę KNF na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Wykorzystując swoje bogate doświadczenie, MCI.EV chce uczynić ze spółki agenta rozliczeniowego pierwszego wyboru dla akceptantów rynku e-commerce.

– Obejmując akcje nowej emisji zamierzamy zasilić spółkę kapitałem, który posłuży do inwestycji w systemy IT i rozwój oferty produktowej dla akceptantów i klientów końcowych. Wspólnymi siłami zbudujemy szeroką bazę klientów, wykorzystując do tego spółki portfelowe funduszy MCI oraz nasze relacje zbudowane na rynku fintech. Dzięki rozległej sieci specjalistów z branży e-commerce pomożemy zarządowi eCard zoptymalizować strategię rozwoju, by efektywniej wykorzystywać szanse rynkowe. – powiedział Fabian Bohdziul, Investment Partner w MCI.

Według raportu firmy PMR wartość przychodów handlu internetowego w Polsce w 2014 r. przekroczyła 27 mld zł i rośnie w średniorocznym tempie 15%, jednym z najwyższych w Europie. W tak konkurencyjnej branży warunkiem koniecznym dalszego rozwoju jest stałe wprowadzanie innowacji. Jednym z obszarów najważniejszych zmian jest rynek płatności elektronicznych. eCard, który jest jednym z głównych graczy rynku e-płatności, dzięki wsparciu funduszu może zostać beneficjentem rewolucji technologicznej w zakresie płatności internetowych.

– Płatności internetowe są jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania branży e-commerce. Uważamy, że rozwój tego innowacyjnego rynku jest kolejnym etapem na drodze rewolucji technologicznej (digital disruption), która stopniowo transformuje modele biznesowe z tradycyjnych w internetowe. Jako kluczowy inwestor technologiczny w Europie chcemy wesprzeć spółkę w budowaniu pozycji lidera tego rynku – powiedział Łukasz Wierdak, Investment Director w MCI.

 

O eCard S.A.:

Agent rozliczeniowy i krajowa instytucja płatnicza działająca od 2000 roku. Świadczy usługi najwyższej jakości, zgodnie z normami międzynarodowych organizacji płatniczych Visa, MasterCard oraz American Express. Dzięki doświadczeniu w dostarczaniu rozwiązań płatności w kanale elektronicznym oraz płatności mobilnych, współpracę z eCard S.A. podjęło już ponad  3 tysiące firm, w tym liderzy w swoich branżach tacy jak: Aviva, eBilet, Liberty Ubezpieczenia, Alma Market, Avon, Oriflame Poland, InPost, Ergo Hestia, Wakacje.pl, Polski Bus i wielu innych. Obecnie eCard S.A. oferuje szeroki wachlarz metod płatności za pomocą kart płatniczych, portfeli elektronicznych, szybkich przelewów automatycznych, SMS, płatności mobilnych, ratalnych i odroczonych.