Gett, spółka portfelowa MCI. TechVentures, z nowym inwestorem – Volkswagen Group

0

Gett (dawniej GetTaxi), spółka z portfela funduszu MCI.TechVentures, oraz Volkswagen Group ogłosiły utworzenie strategicznego partnerstwa oraz inwestycję w wysokości 300 mln USD w celu przyspieszenia dynamicznego rozwoju Gett.

  • Gett to lider europejskiego rynku usług transportowych na żądanie, w przeciwieństwie do innych tego typu firm korzystający tylko z licencjonowanych kierowców (taxi).
  • Gett powstał w 2010 w Izraelu. Obecnie prowadzi działalność także w Moskwie, Londynie, Nowym Yorku oraz w ponad 60 innych miastach.
  • Spółka jest obecna w portfelu funduszu MCI.TechVentures, zarządzanym przez Private Equity Managers, od 2015 roku.
  • Volkswagen Group był jedyną instytucją biorącą udział w tej rundzie finansowania.

– Gett jest liderem rynku przewozów osób w Europie, np. w samym Londynie ponad połowa wszystkich kierowców black cabów jeździ z Gett. W 2015 roku spółka koncentrowała się na rozwoju rynku w Nowym Jorku i widzimy tego efekty, w pierwszym kwartale 2016 roku taxi z logo Gett wykonały więcej kursów niż Lyft, nieznacznie tylko ustępując Uberowi. Gett działa jednak w innym modelu niż Uber i zatrudnia tylko licencjonowanych kierowców – to zapewnia odpowiednią jakość kierowców i bezpieczeństwo regulacyjne. Spółka rośnie bardzo szybko i z 500 milionami USD przychodów jest już zyskowna w swoich wcześniejszych lokalizacjach – powiedział Maciej Kowalski, Partner Inwestycyjny Private Equity Managers, firmy zarządzającej funduszami z Grupy MCI.

– Gett to doskonały przykład tego, jakie cechy powinien mieć kandydat na jednorożca, czyli spółki wycenianej na ponad 1 miliard dolarów . Przede wszystkim powinien działać w modelu typu „distruptive”, mieć świetny zespół odpowiednio zmotywowany. Ponadto niezbędne jest posiadanie przełomowej „obietnicy korzyści” (value proposition) dla klientów i odpowiedni model operacyjny oraz rozwiązania IT gwarantujące klientom rewelacyjne doświadczenia dodał Cezary Smorszczewski, Prezes Zarządu Private Equity Managers.

Dzięki 300 mln USD zainwestowanym przez Volkswagen Group, łączna kwota otrzymanego finansowania przez Gett przekroczyła już 520 mln USD.

Czytaj również:  Europa inwestuje w druk 3D. W tym roku będzie to ponad 4 mld dolarów, szacują eksperci

Inwestycja wpisuje się w strategię VW, w ramach której znacząca część przychodów ze sprzedaży generowanych w przyszłości ma pochodzić z nowych modeli biznesowych działających w obszarze usług mobility services, m.in. takich jak te dostarczane przez Gett.

Gett jest największym dostawcą usług transportowych na żądanie w Europie. W skali globalnej, jest obecny w ponad 60 miastach, m.in. w Londynie, Moskwie, oraz Nowym Yorku. W stolicy Wielkiej Brytanii, ponad połowa sławnych czarnych taksówek jest połączona z siecią Gett. Przychody spółki przekraczają 500 mln USD.

– Jesteśmy zachwyceni partnerstwem z VW, największym na świecie producentem samochodów – powiedział Shahar Waiser, założyciel oraz CEO Gett. Dzięki tej inwestycji, Gett przyśpieszy ekspansję w Europie oraz w USA poza Nowym Yorkiem, gdzie już działamy obecnie – dodał.

Technologia Gett umożliwia usługi transportu na żądanie, dostawę i logistykę. Stale się rozwija, wykorzystując big-data, algorytmy predykcyjne oraz podstawy sztucznej inteligencji. Technologia ma służyć jako fundament dla funkcjonowania autonomicznych samochodów na żądanie.