GPW w dół. Światowe spowolnienie na horyzoncie?

Wojny handlowe w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym w krajach UE, tworzą niebezpieczną mieszankę, która już szkodzi polskiej gospodarce i cenom akcji. Czy wieloletni okres ekonomicznej prosperity, do którego się przyzwyczailiśmy, może być zagrożony?

Europejska gospodarka coraz wyraźniej pogrąża się w stagnacji. W lipcu dynamika PKB w Strefie euro spadła do poziomu 1,1%, najniższego od 18 miesięcy. W Niemczech odczuwalny jest niższy popyt na nowych pracowników. Pogłębia się też ryzyko „twardego brexitu”, co dodatkowo pogarsza nastroje europejskich przedsiębiorców. Relatywnie dobrze przedstawia się sytuacja w USA, gdzie w celu wsparcia gospodarki Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe. Jednak w pierwszych dniach sierpnia panikę spowodował prezydent Donald Trump, zapowiadając cła na kolejne towary z Chin.

– Wojny handlowe, a przede wszystkim trudna sytuacja w Strefie euro, na czele z Niemcami, w najbliższym czasie mogą uderzyć w polską gospodarkę – mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. – Przemysł niemiecki mocno się kurczy, co może mieć przełożenie na sytuację w Polsce. Indeks PMI obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle wykazał w lipcu wartość najniższą od ponad 6 lat.

Słabsza gospodarka przekłada się na niższe wyceny polskich akcji.

– Trudna sytuacja na globalnych rynkach sprawia, że indeks WIG20 silnie zniżkuje – komentuje ekspert CMC Markets. – Od szczytów z drugiej połowy lipca, gdy wartość WIG20 kształtowała się powyżej 2300 pkt., indeks stracił już około 17%. Dopiero w okolicach 2000 pkt. może znaleźć wystarczająco silne wsparcie, aby powstrzymać dalsze zniżki.