Grecy oczekują finansowania przez kolejne 3 lata

0

Tak jak wcześniej zakładano Grecja złożyła formalny wniosek o pomoc z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Ateny oczekują finansowania przez kolejne 3 lata. Na tę chwilę w Grecji przedłuża się czas zamknięcia banków, na pewno będą nieczynne jeszcze dzisiaj, prawdopodobnie też jutro, czyli tym samym do końca tygodnia.

Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Zaskoczeniem jest to, że minister finansów Grecji obiecał realizację programu reform i to już od przyszłego tygodnia. Reformy mają także objąć system podatkowy i emerytalny, to istotna zmiana ponieważ dotychczas to były sfery największych rozbieżności z wierzycielami.

Szczegółowy program reform zostanie przedstawiony przez premiera Alexisa Ciprasa dzisiaj lub najpóźniej jutro. Wiadomym jest, że zbytnio wierzycielom nie może ustępować. W końcu 60% Greków wyraziło poparcie dla jego działań. Pokajanie się przed wierzycielami mogłoby oznaczać spadek zaufania wśród społeczeństwa, które obdarzyło go sporym kredytem zaufania.

Grecja ma na zakończenie negocjacji czas tylko do niedzieli. Syriza, aby otrzymać pomoc musi tak naprawdę zrzec się stanowiska, o które walczyła ostatnie 5 miesięcy, i w końcu podjąć się trudnych reform. Patrząc na ostatnie wydarzenia trudno się spodziewać, by coś takiego miało miejsce. I na nic zdają się groźby wierzycieli mówiące o tym, że plan wyjścia ze strefy euro Grecji już jest gotowy. Wiadomo, że straty poniosłyby obie strony, mimo wszystko jednak po wyjściu z unii monetarnej najwięcej straciliby Grecy. Hellada chyba nie zdaje sobie sprawy, że tym razem brak porozumienia będzie oznaczał koniec dostarczania płynności finansowej dla greckich banków.

W całym tym zamieszaniu sporo traci polska waluta. Niestety nikt już nie pamięta o rekordowo niskim bezrobociu. Gospodarka polska ma się bardzo dobrze, RPP na dzisiejszym posiedzeniu podniósł prognozy makroekonomiczne, zakładając choćby wyższe tempo wzrostu PKB. Mimo że ekspozycja polskiej gospodarki na kryzys grecki jest znikoma, złotówka jest pod presją. Inwestorzy w takich sytuacjach odchodzą od rynków rozwijających. Mimo to w sytuacji niepomyślnego rozwiązania w niedzielę, polska waluta nie powinna już stracić wiele na wartości.

Czytaj również:  Global Risks Report 2018 - kolejny rok zwiększonej niepewności

Dzisiejszy kalendarz nie jest zbyt bogaty. Co prawda o 13 Bank Anglii przedstawi decyzję co do wysokości stóp procentowych, sensacji jednak być nie powinno i polityka monetarna powinna zostać bez zmian. Warto jeszcze zwrócić uwagę o 14.30 na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z amerykańskiej gospodarki.

EUR/PLNKomentarz walutowy 09.07.2015
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 08.04.2015 do 09.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2400. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1850.

CHF/PLNKomentarz walutowy 09.07.2015
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 08.04.2015 do 09.07.2015