Inwestorzy obawiają się o skutki Polskiego Ładu i pogarszające się relacje z UE

Przez najbliższe dwa lata liczba mieszkań na wynajem należących do funduszy instytucjonalnych ma zwiększyć się ponad czterokrotnie. Jednak inwestorzy obawiają się o skutki Polskiego Ładu i pogarszających się relacji z UE.

Jaki był miniony rok dla funduszy instytucjonalnych, które działają na rynku PRS i PBSA? Przy tak nowej na polskim rynku formule inwestowania w mieszkania na wynajem i domy studenckie poprzednie lata były symboliczne. W skali roku inwestowano niewiele ponad 100 mln euro. Natomiast w samym tylko I półroczu 2021 r. już 560 mln euro.

Do końca 2023 r. liczba lokali w sektorze najmu instytucjonalnego może sięgnąć niemal 33 tys., podczas gdy obecnie jest to ok. 7,2 tys. W Warszawie w połowie 2021 r. do sektora PRS należało ok. 2500 lokali (najwięcej w całym kraju). Przewidywania są takie, że w grudniu 2023 r. liczba ta wzrośnie do 12 tys.

– Stopy zwrotu z inwestycji PRS i PBSA to 5,5-5,75% i są dwukrotnie większe niż na Zachodzie, ale też ryzyka prawne i podatkowe są u nas dwukrotnie większe, a ostatnio związane są z wprowadzaniem Polskiego Ładu – mówi w rozmowie z MarketNews24 Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający funduszem Catella Polska. – Przed kilku laty te stopy zwrotu były znacznie wyższe, ale malały wraz ze wzrostem kosztów inwestycji, gdy czynsze z najmu zatrzymały się, a nawet spadły na początku pandemii.

Na rynku PRS niewielki jest udział inwestorów krajowych, oceniany jest na 5%. Dominują więc inwestorzy zagraniczni, przede wszystkim ze Skandynawii i Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Nadal mamy boom na magazyny, ale sektor living z mieszkaniami na wynajem, domami studenckim i domami senioralnymi, znalazł się na trzecim miejscu rynku nieruchomości, za biurami, ale wyprzedzając obiekty handlowe.

– Ten rynek rozwijałby się szybciej, gdyby nie brak wehikułów finansowych w postaci ustawy o REIT-ach, dzięki którym w rynek nieruchomości mogliby inwestować ci, którzy mają oszczędności, ale mniejsze niż koszt zakupu mieszkania na wynajem – komentuje D.Węglicki.

Miejsc w akademikach oferowanych przez fundusze instytucjonalne jest 6-7 tys. Jednak rynek PBSA bardzo rozwinie się w 2022 r., ponieważ zakontraktowana jest realizacja trzykrotnie większej liczby pokoi dla studentów. Mamy w Polsce 1,2 mln studentów, a więc na rynku jest miejsce, aby wybudować pokoje w akademikach z ponad stoma tysiącami łóżek.

Rynek PRS i PBSA zmienia się także z tego względu, że coraz więcej deweloperów przygotowuje pakiety mieszkań, które chce sprzedać jednemu funduszowi instytucjonalnemu. Są fundusze, które w swej strategii mają kupowanie deweloperów, aby dzięki temu przejąć marże deweloperskie.

– Strategii jest wiele i każda ma swoje uzasadnienie, my realizując swoją staramy się wybierać i kupować pojedyncze obiekty – mówi D.Węglicki. – Apetyt inwestorów instytucjonalnych rośnie, rosną jednak też obawy związane z Polskim Ładem i pogarszającymi się relacjami z UE.