Inwestycyjne rekordy w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce
Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce

Kraje regionu CEE sfinalizowały transakcje nieruchomościowe o wartości 13,23 mld euro. Na Polskę przypadło aż 7,2 mld euro – to najlepszy wynik w historii tego rynku.

Według JLL, wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 r. przekroczyła 13,2 mld euro. Polska z rezultatem 7,2 mld euro pobiła swój rekord z 2006 r. (5,05 mld euro). Na kolejnych miejscach uplasowały się Czechy (ponad 2,5 mld euro), Węgry (ponad 1,85 mld euro), Rumunia (ok. 900 mln euro) i Słowacja (ok. 820 mln euro).

„Wynik 13,23 mld euro osiągnięty w 2018 roku oznacza, że wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła o 11% rok do roku, trzeci rok z rzędu ustanawiając nowy rekord dla regionu. Odnotowaliśmy bardzo znaczący wzrost w Polsce – do imponujących 7,2 mld euro. Ciekawym zjawiskiem był rosnący udział rodzimego kapitału w łącznej wartości nieruchomościowych transakcji inwestycyjnych w Czechach i na Węgrzech – odpowiednio 50% i 60% – ten trend utrzyma się również w 2019. W tym roku spodziewamy się dalszego, silnego zainteresowania aktywami na rynkach CEE, choć prawdopodobnie już nie tak spektakularnego wyniku transakcyjnego. Według naszych prognoz, wartość umów kupna/sprzedaży nieruchomości w regionie w 2019 wyniesie około 11 mld euro”, wylicza Mike Atwell, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

Polska prowadzi w regionie notując aż 2,2 mld wzrostu w porównaniu z 2017

Inwestycje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych rosły już czwarty rok z rzędu, kończąc 2018 wynikiem 7,2 mld euro. To prawie o 2,2 mld euro wyższy rezultat niż w do tej pory najlepszym 2006 r.

„Ubiegły rok był dla Polski wyjątkowy pod wieloma względami. W większości klas aktywów zaobserwowano wyraźną kompresję stóp kapitalizacji. W ciągu roku zawarto prawie 100 transakcji, w tym największą sprzedaż portfela nieruchomości handlowych w historii polskiego rynku na kwotę ok. miliarda euro. Mieliśmy też do czynienia z największą liczbą – siedmiu – transakcji portfelowych zawartych w ciągu jednego roku w sektorze nieruchomości magazynowych. Transakcje o wartości aż 2,75 mld euro zawarto w sektorze biurowym, 2,47 mld euro – w handlowym, a 1,84 mld euro – na rynku magazynowym. Po raz pierwszy od kilku lat w Polsce nieruchomości biurowe osiągnęły lepsze wyniki pod względem wartości niż handlowe, stając się produktami inwestycyjnymi pierwszego wyboru”, komentuje Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.

Ponadto, w sektorze nieruchomości hotelowych właścicieli zmieniły aktywa o wartości 120 mln euro.

Nieruchomości handlowe z największą transakcją w historii polskiego rynku

Łączna wartość transakcji na polskim rynku handlowym sięgnęła w ubiegłym roku 2,47 mld euro. Największą transakcją była sprzedaż portfela 28 nieruchomości handlowych ARES / AXA / Apollo Rida do Chariot Top Group na łączną kwotę około 1 mld euro. Inne kluczowe transakcje to: sprzedaż Wars Sawa Junior w Warszawie przez PFCEE (fundusz zarządzany przez CBRE Global Investors) do Atrium European Real Estate za 301,5 mln euro i Galerii Katowickiej przez Meyer Bergman do EPF za nieujawnioną kwotę.

Stopy kapitalizacji dla obiektów handlowych typu “prime” plasują się na poziomie 4,9%, dla aktywów przy głównych ulicach handlowych wynoszą 4%, a parków handlowych 6,8%.

Sektor biurowy w Polsce z rekordem

W sektorze biurowym, po raz drugi w historii wartość transakcji inwestycyjnych przekroczyła 2 mld, sięgając aż 2,75 mld euro. To o 20% lepszy wynik niż w do tej pory rekordowym 2006 roku.

Kluczowe warszawskie transakcje biurowe obejmowały: przejęcie budynków C i D w kompleksie Gdański Business Center od HB Reavis przez SIM w imieniu EPF, za nieco ponad 200 mln euro; zakup Lumen i Skylight od Unibail-Rodamco-Westfield przez Globalworth za ok. 190 mln euro oraz przejęcie CEDET przez GLL Partner w imieniu azjatyckiego klienta od Immobel za prawie 130 mln euro.

Do kluczowych transakcji poza Warszawą należało przejęcie portfela biurowego Skanska przez NIAM za prawie 173 mln euro.

Stopy kapitalizacji dla obiektów biurowych najwyższej klasy w Warszawie wynoszą obecnie 4,75%, a poza nią 6%.

Najlepsze jak dotąd wyniki dla magazynów w Polsce

Wartość transakcji magazynowych sięgnęła 1,84 mld euro. Rynek zdominowały transakcje portfelowe, wśród których należy wymienić portfel Encore zakupiony przez Mapletree od Hillwood na ok. 320 mln euro; portfel Prologis zakupiony również przez Mapletree za około 260 mln euro; portfel Och-Ziff zakupiony przez Griffin / Redefine za około 195 mln euro; portfel Azurite przejęty przez Blackstone od Goodmana za ok. 190 mln euro i portfel Hines nabyty przez Blackstone za ok. 140 mln euro.

Stopy kapitalizacji obiektów magazynowych wynoszą 6,5%, a w przypadku nieruchomości z długim okresem najmu – około 5,5%. Projekty w obrębie Warszawy to ok 5,25%.

Hotele dopełniają krajobraz inwestycyjny

W 2018 r. polski rynek hotelowy odnotował transakcje o wartości ok. 120 mln euro w rezultacie kupna Holiday Inn w Warszawie i Park Inn w Krakowie przez Union Investment, a także transakcji portfelowej obejmującej sześć obiektów Puro Hotels w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku, gdzie 30% udziałów przejęła spółka Family Investments 3.

JLL uczestniczy w transakcjach o wartości 3 mld euro

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce
Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce

„Wartość transakcji inwestycyjnych z udziałem JLL w 2018 w Polsce to ok. 3 mld euro. Doradzaliśmy w najbardziej spektakularnych transakcjach, w tym m.in. sprzedaży portfela 28 nieruchomości handlowych po stronie ARES / AXA / Apollo Rida, sprzedaży Galerii Katowickiej – po stronie Meyer Bergman, kupna biurowca Gdański Business Center –  po stronie EPF, sprzedaży Warsaw Spire – po stronie Ghelamco, czy sprzedaży Lumen & Skylight – po stronie Unibail-Rodamco-Westfield, jak również kupna portfolio dziewięciu logistycznych nieruchomości Panattoni – w imieniu Redefine / Griffin”, podsumowuje Tomasz Trzósło.