Izba o Krajowym Planie Odbudowy: popieramy, ale gdzie jest tu miejsce dla przedsiębiorców?

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie

„Oczekujemy większej ilości konkretów” – Północna Izba Gospodarcza o Krajowym Planie Odbudowy

Krajowy Program Odbudowy został zaprezentowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego w ubiegły piątek. Jest to zbiór informacji na temat tego, jak wyglądać będzie obudowywanie gospodarki po pandemii COVID-19. Mówimy o redystrybucji środków unijnych, które Polska ma otrzymać w najbliższych latach. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił pięć filarów, które prezentują się interesująco, choć na ten moment trudno powiedzieć, by spełniały one oczekiwania przedsiębiorców w zakresie wsparcia po trudach pandemii. – Jestem wielką zwolenniczką rozmów o polskiej gospodarce po COVID-19, to bardzo ważne byśmy poza „tu i teraz” żyli również przyszłością. Trudno jednak komentować propozycję Premiera Morawieckiego pozytywnie lub negatywnie. Najbardziej adekwatny będzie jeden z komentarzy publicystów: póki co to nie jest Krajowy Program Odbudowy, a Krajowy Program Ogólników – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Prezes Mojsiuk: zabrakło konkretnej informacji jaka jest przewidziana pomoc dla przedsiębiorców

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wskazuje on przeznaczenie pieniędzy na konkretne reformy, programy i inwestycje. Polska do końca 2026 r. otrzyma: 23,9 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek. Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował pięć filarów na których ma opierać się program: odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki, cyfryzacja, sprawny sektor zdrowia, mobilna Polska i zmiany w zakresie klimatu.

– Poziom ogólności przedstawionych w piątek postulatów jest tak duży, że trudno jest w tej chwili powiedzieć czy oceniamy Krajowy Program Odbudowy pozytywnie czy negatywnie. Pan Premier omawiając każdy z filarów odnosił go do bieżącej sytuacji gospodarczej. Rzeczywiście sprawna walka z pandemią, inwestycje w zieloną gospodarkę czy dalsza cyfryzacja przedsiębiorstw to ważne wyzwania czasu po pandemii, ale czy w tych postulatach nie zabrakło jasnego sygnału: drodzy przedsiębiorcy, robimy to dla Was i dla Was będą konkretne środki i programy? Moim zdaniem zabrakło takiej informacji – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy bardzo czekają na Krajowy Program Odbudowy jako projekt, który pomoże im wrócić do lepszego funkcjonowania po trudach pandemii: – Wielu przedsiębiorców myśląc o programie odbudowy zapewne spodziewało się zapowiedzi dofinansowań, pożyczek płynnościowych oraz inicjatyw, które będą konkretnie wspierać ich walkę o przetrwanie. Zdajemy sobie sprawę, że to pierwsza zapowiedź i liczymy na to, że kolejne konferencje Premiera Mateusza Morawieckiego przyniosą więcej konkretnych informacji dla przedsiębiorców – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Plusy: priorytet dla konkurencyjności. Minusy: mało informacji o przedsiębiorcach

Jak mówi Dyrektor Biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie dr Piotr Wolny kwoty, którymi dysponować będzie Polska do 2026 roku są znaczące i jest to realna szansa na to, by Krajowy Program Odbudowy stał się kołem zamachowym rozwoju przedsiębiorstw. Czy piątkowa zapowiedź daje taką wizję? Według dyrektora Izby zapowiedzi są jeszcze zbyt mgliste.

– Bardzo podoba mi się zdanie, że priorytetem powinna być odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki. To powinien być nasz priorytet gospodarczy od dekad, widziałbym tu szanse na wsparcie dla przemysłu, dla turystyki oraz dla inteligentnych specjalizacji w których bardzo dobrze poruszają się nasi przedsiębiorcy. Oczekiwałbym, że dla tych branż przygotowany zostanie silny, dedykowany im program wsparcia – mówi dyrektor Piotr Wolny.

– Przedsiębiorcy oczekują konkretnych informacji na jaką bezpośrednią pomoc mogą liczyć. To, że będzie ona potrzebna to sprawa bardziej niż oczywista. Premier w kontekście programu odbudowy mówił np. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym czy o przekopie Mierzei Wiślanej. Należy zastanowić się czy są to inicjatywy, które są priorytetem jeżeli chodzi o odbudowywanie gospodarki – dodaje dyrektor Wolny.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie deklaruje chęć współpracy przy tworzeniu wytycznych kierunkowych dla Krajowego Programu Odbudowy. Uważamy, że do prac nad nim powinny być włączone samorządy oraz organizacje otoczenia biznesu.