Jak zadbać o finansową przyszłość swoich dzieci?

dziecko rodzina

Każdy kochający rodzic chce zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy start w dorosłe życie. O przyszłości warto pomyśleć już wtedy, gdy pociechy są małe. Kluczem do zagwarantowania im bezpiecznej przyszłości jest rozsądne oszczędzanie. Dobre rozwiązanie stanowi też wykupienie ubezpieczenia na życie.

Ubezpieczenie na życie na nieprzewidziane sytuacje

Zadbanie o finansową przyszłość dzieci to odpowiedzialne zadanie. Warto do niego podejść we właściwy sposób. Najważniejsze jest posiadanie dobrze płatnej pracy, która pozwala na odkładanie odpowiednich sum pieniędzy. To jednak nie wszystko. Trzeba mieć świadomość tego, że życie bywa nieprzewidywalne. Niestety czasami zdarzają się różne groźne choroby i wypadki. Ich skutkiem może być nie tylko poważny uszczerbek na zdrowiu, który powoduje utratę zdolności do pracy, lecz nawet śmierć. Aby zabezpieczyć swoją rodzinę na taką ewentualność, warto wykupić dobre ubezpieczenie na życie. Taka polisa to gwarancja, że dzieci nie zostaną bez wsparcia finansowego i będą mogły opłacić m.in. naukę, a ich start w dorosłość będzie ułatwiony. Wykupienie takiego ubezpieczenia jest więc bardzo rozsądnym i odpowiedzialnym działaniem.

Oszczędzanie na przyszłość rodziny

Podstawowym sposobem na zapewnienie dzieciom bezpiecznej finansowej przyszłości jest zgromadzenie odpowiedniej sumy oszczędności. Należy przy tym pamiętać, że warto zacząć odkładać pieniądze jak najszybciej. Nie powinno się czekać z tym, aż dziecko podrośnie. Im szybciej zacznie się oszczędzać, tym lepsze przyniesie to efekty.

Najpierw warto określić cel oszczędzania. Trzeba zastanowić się, w sfinansowaniu czego chce się pomóc swojej pociesze. Czy ma to być nauka, a może pierwsze mieszkanie? Dzięki wyznaczeniu konkretnego celu odkładanie pieniędzy stanie się po prostu łatwiejsze.

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej metody oszczędzania. W tym przypadku istnieje wiele rozwiązań. Można zdecydować się na prowadzenie konta oszczędnościowego, założenie lokaty bankowej, odkładanie gotówki w domu albo zainwestowanie w obligacje skarbu państwa, surowce lub nieruchomości. Wybór konkretnej opcji zależy od preferencji i wymagań konkretnej osoby. Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić, porównać ze sobą dostępne rozwiązania i dopiero na tej podstawie wybrać najlepsze dla siebie.

Aby oszczędzanie przynosiło dobre rezultaty, należy też odpowiednio do niego podejść. Najlepiej zastosować tzw. zasadę 50/30/20. Zgodnie z nią połowę miesięcznych zarobków powinno się przeznaczać na główne potrzeby życiowe, 30% na przyjemności, natomiast 20% odkładać. Jeśli jednak nie ma się takiej możliwości, warto na początku oszczędzać nawet małe sumy. Nawet 5 zł odkładane każdego dnia (średnio 150 zł miesięcznie) po 10 latach urośnie do sumy około 18 tys. zł. Kluczem do sukcesu jest bowiem systematyczność.