Kolejny słaby odczyt PMI dla Wysp

0

Dzisiaj poznaliśmy finalny odczyt indeksów PMI dla przemysłu. Na Starym Kontynencie raczej odczyty były zgodne z prognozami, nieznacznie słabiej wypadł indeks dla Stanów Zjednoczonych, a ponownie in minus wyróżniał się odczyt dla Wielkiej Brytanii.

Finalny odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii potwierdził wstępne odczyty mówiące o złych nastrojach wśród brytyjskich menedżerów. Wskaźnik jest najniżej od 2013 roku, a w środę poznamy odczyt dla usług, który prawdopodobnie spadnie jeszcze mocniej. Jednak w czwartek Bank Anglii może poprawić nastroje obniżając koszt pieniądza na Wyspach przynajmniej o 25 p.b. Niewykluczone są dalsze działania banku mające na celu stymulowanie brytyjskiej gospodarki.

Indeks PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii od 2009 roku

Źródło: Bloomberg

Rynki w oczekiwaniu na Bank Anglii

Dosyć spokojny początek tygodnia za nami. EUR/USD lekko idzie w górę kontynuując ruch z piątku po bardzo słabym wstępnym odczycie annualizowanego PKB za II kwartał w Stanach Zjednoczonych. EUR/PLN cały czas znajduje się w konsolidacji pomiędzy 4,37 a 4,35. Dobry nastrój z początku sesji nie utrzymał się na rynkach akcji, być może giełdy pociągnęła za sobą taniejąca ropa. Wydaje się jednak, że rynek tego surowca jest bliżej równowagi i obecna silna korekta niedługo się zakończy. Inwestorzy obawiają się wzrost podaży w związku ze wzrostem aktywnych wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie od razu tak musi się stać, gdyż część z nich może być odkrywkowa, a poza tym po spadku cen ropy ich liczba znowu przestanie rosnąć.

Niemniej jednak rynki czekają na posiedzenie Banku Anglii i wtedy prawdopodobnie zdecydują, gdzie pójdą dalej.

Bartosz Zawadzki
Szef Działu Analiz

Czytaj również:  Solidny wzrost gospodarczy - wpływ na kurs złotego i obligacje skarbowe