Kompap z 2,33 mln zł zysku netto po III kw. 2017

Waldemar Lipka, prezes spółki Kompap
Waldemar Lipka, prezes spółki Kompap

Kompap SA, do którego należą dwie drukarnie dziełowe w Polsce – BZGraf i OZGraf – po trzech kwartałach 2017 r. osiągnął skonsolidowane przychody w wysokości 47,01 mln zł, czyli na porównywalnym poziomie co w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jednocześnie w okresie styczeń-wrzesień 2017 r. grupa wypracowała 2,33 mln zł skonsolidowanego zysku netto, podczas gdy po 9 miesiącach 2016 r. wynosił on 2,78 mln zł przy sprzedaży 47,81 mln zł. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w samym trzecim kwartale br. Kompap zwiększył skonsolidowane przychody do 16,88 mln zł, czyli o 9% r/r, notując przy tym zysk netto na poziomie 564 tys. zł wobec 1,19 mln zł rok wcześniej.

– Nasze wyniki po raz kolejny potwierdzają, że działalność poligraficzna może być stabilnym i dochodowym biznesem, jeśli jest odpowiednio zarządzana. W Kompapie mamy wypracowany i dobrze działający model, dzięki któremu systematycznie osiągamy satysfakcjonujące marże. Po trzech kwartałach tego roku cieszymy się z rentowności netto na poziomie 5%  – komentuje Waldemar Lipka, prezes zarządu Kompap SA.

– Nie spoczywamy jednak na laurach i wciąż poszukujemy kierunków rozwoju naszej grupy. Przejawem tego są dokonywane inwestycje, które z dużą intensywnością realizowaliśmy także w tym roku. Miały one też wpływ na raportowane wyniki. Z jednej strony wymiana maszyn w Białystoku spowodowała okresowe ograniczenie naszych możliwości produkcyjnych, z drugiej – amortyzacja po trzecim kwartale tego roku wzrosła do 3,87 mln zł wobec 2,55 mln zł w tym samym okresie roku ubiegłego. Efektem inwestycji jest też wzrost przychodów, jaki odnotowaliśmy w trzecim kwartale. Należy jednak pamiętać, że w naszej branży najlepszym okresem są miesiące wrzesień i październik, stąd część tegorocznych żniw będziemy jeszcze mogli zaraportować za kolejny okres  – dodaje Waldemar Lipka.

Kompap systematycznie dąży do zwiększania swoich mocy produkcyjnych i unowocześniania produkcji, inwestując w maszyny w zakładach w Olszynie i Białymstoku. W trzecim kwartale br. w BZGraf uruchomiona została 8-kolorowa maszyna drukująca KBA Rapida 106, a jednocześnie zamówiono do OZGraf bardzo nowoczesną linię do oprawy twardej firmy, która zostanie zainstalowana na początku 2018 r. W pierwszym kwartale br. zamontowano tam maszynę drukująca Heidelberg SX 102-8-P, na której można drukować prace wielokolorowe z prędkością do 15 000 arkuszy na godzinę.

– W należących do Kompapu drukarniach skupiamy się na druku dziełowym. Naszą przewagą jest wysoka jakość i zaufanie klientów do naszych procesów. Obsługujemy zamówienia z wielu wymagających rynków europejskich, dlatego wciąż dbamy o to, by nasza oferta spełniała światowe standardy jakościowe. Przejawem tego są między innymi inwestycje w nowe maszyny. Pozwalają nam one nie tylko wygrywać konkurencję, ale też stwarzają możliwości systematycznego rozwoju naszej działalności – wyjaśnia Waldemar Lipka.