Korzystamy z przelewów natychmiastowych dwa razy częściej niż przed rokiem

0
ceo (3)

867,5 tysiąca – tyle operacji wykonali od początku roku klienci banków, które wdrożyły System Płatności BlueCash (SPBC). Rekordowe w całej historii SPBC były dwa miesiące: maj, w którym wykonano ponad 134 tysiące przelewów ekspresowych oraz czerwiec – w którym dziennie realizowano średnio 4 403 przelewy. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba przelewów wykonywanych w ciągu każdego miesiąca niemal się podwoiła. SPBC jest głównym graczem na polskim rynku przelewów ekspresowych – jego udział w liczbie wszystkich transakcji natychmiastowych sięga 75%.

Liczba przelewów natychmiastowych wykonywanych w ramach Systemu Płatności BlueCash (SPBC) od początku roku systematycznie przekracza 100 tysięcy. W styczniu użytkownicy SPBC wykonali 111 973 przelewy, w lutym 107 027, w marcu 117 844, w kwietniu 131 873, w maju już ponad 134 tysiące. W czerwcu i lipcu klienci banków zrealizowali niewiele mniej transakcji – odpowiednio: 132 i 133 tysiące. Oznacza to, że w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba przelewów ekspresowych niemalże się podwoiła.

5 milionów przelewów ekspresowych do 2015 r.
System Płatności BlueCash wdrożyło już 36 banków-uczestników. Zwiększył się również zasięg całego systemu. Obecnie można zrealizować przelew ekspresowy do 53 banków. – Rosnąca popularność przelewów natychmiastowych jest nie tylko efektem kolejnych wdrożeń Systemu Płatności BlueCash w bankach. To również zasługa wzrostu zaufania Polaków do jednej z najszybszych na świecie form transakcji bezgotówkowych – tłumaczy Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media – Prognozujemy, że do końca tego roku za pośrednictwem SPBC liczba wszystkich transakcji przekroczy 2,5 miliona. Dynamika wzrostu oraz przyłączanie się nowych użytkowników dają nadzieję, iż do końca 2015 roku SPBC będzie mógł się pochwalić blisko 5 milionami przetworzonych transakcji – dodaje Sebastian Ptak.

Często przelewamy w weekend

Użytkownicy Systemu Płatności BlueCash najczęściej korzystają z przelewów ekspresowych w poniedziałki i w piątki, a także w okolicach 10-ego dnia każdego miesiąca. Co ciekawe, blisko 4% przelewów natychmiastowych zostało zrealizowanych w nocy, pomiędzy północą a godziną 8:00. Interesujące są także statystyki weekendowe. Liczba przelewów wykonywanych w niedzielę stanowi blisko 25% liczby przelewów wykonywanych w dniu roboczym.
Ekspres przede wszystkim do spłaty zobowiązań Z analizy zrealizowanych transakcji wynika, że płatności natychmiastowe są wykorzystywane przede wszystkim do spłat pożyczek i innych zobowiązań, zasilenia własnych kont bankowych lub regulowania należności za zakupy online. Średnia wartość przelewu natychmiastowego utrzymuje się na podobnym poziomie, oscylując w granicach 705-745 złotych.

System Płatności BlueCash to pierwsze w Polsce i drugie w Europie rozwiązanie umożliwiające realizację bezpośrednich przelewów natychmiastowych pomiędzy kontami w różnych bankach. System został uruchomiony w listopadzie 2012 r. w oparciu o pierwszą w Polsce zgodę Prezesa NBP na prowadzenie systemu szybkich przelewów.
Do tej pory za pośrednictwem systemów informatycznych, będących fundamentem BlueCash, przetworzono już ponad 5 mln płatności natychmiastowych. Blisko 99% w średnim czasie 12 sekund.