Krakowski rynek biurowy wciąż silny – popyt rośnie, nowa podaż najniższa od dwóch dekad

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Pasywna postawa deweloperów w 2024 roku nie osłabiła dominującej pozycji Krakowa, jako największego biurowego rynku regionalnego w Polsce. Potencjał miasta doceniają najemcy, którzy w ubiegłym roku wynajęli blisko 267 000 m kw. powierzchni biurowej, co było wynikiem bliskim rekordowego osiągnięcia z 2019 roku.

Na koniec 2024 roku całkowite zasoby biurowe w stolicy Małopolski wyniosły 1,83 mln m kw., co stanowiło 14% wolumenu w Polsce. Największe skupisko powierzchni (41%) znajduje się w południowej części miasta.

Nowa podaż w ubiegłym roku wyniosła zaledwie 24 000 m kw. i była najniższa od dwóch dekad. Obecnie w budowie znajduje się 52 000 m kw., a największym realizowanym projektem jest Tischnera Business Park (Stalprodukt) o powierzchni 28 500 m kw.

„Pozytywnym sygnałem ze strony najemców jest wolumen podpisanych w 2024 roku umów najmu. Wynik blisko 267 000 m kw. był na poziomie wielkości sprzed pandemii, a w porównaniu do 2023 roku zanotował 33% wzrost. W samym IV kwartale ubiegłego roku najemcy wynajęli ponad 98 000 m kw.,” – komentuje Aleksandra Markiewicz, Associate Director w Knight Frank.

W strukturze transakcji, podobnie jak w 2023 roku, dominowały renegocjacje, które odpowiadały za 58% podpisanych umów. Nowe umowy stanowiły 37% wolumenu wynajętej powierzchni, a ekspansje zaledwie 2%.

„Ograniczona nowa podaż w 2024 roku wpłynęła na spadek wskaźnika pustostanów. W IV kwartale ubiegłego roku wyniósł on 19% i obniżył się o 0,8 pp. względem analogicznego okresu w 2023 roku. Zakładając kontynuację trendu silnego popytu i ograniczonej nowej podaży spodziewamy się dalszego spadku wskaźnika w kolejnych kwartałach,” – dodaje Michał Kusy, Junior Consultant, Research w Knight Frank.

Na koniec 2024 roku wywoławcze stawki czynszu za wynajem powierzchni biurowych w Krakowie wynosiły zazwyczaj od 10,00 do 18,00 EUR/m kw./miesiąc, przy czym górna granica tych stawek wykazała tendencję wzrostową. Jednocześnie stawki opłat eksploatacyjnych pozostały stabilne, mieszcząc się w przedziale od 16,00 do 29,00 PLN/m kw./miesiąc.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...
Wiadomości

Podwarszawski rynek magazynowy: rośnie popyt, ale podaż nie nadąża

W miejscowościach okołowarszawskich deweloperzy niechętnie podejmują się budowy magazynów...

BIK: W lutym popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł o 37,2% r/r

O 37,2% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe...

Dynamiczny rozwój sektora living w Krakowie – inwestorzy nie zwalniają tempa

Kraków jest największym rynkiem prywatnych akademików w Polsce oraz...

Wysoki popyt na biura we Wrocławiu: trendy najemców i kluczowe strefy

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier –...

Warszawski rynek biurowy: Stabilność czynszów przy rosnących wymaganiach najemców

Ograniczona nowa podaż na warszawskim rynku biurowym doprowadziła do...

Początek 2025 roku na rynku nieruchomości – powrót do przeciętności

GUS-owskie statystyki budownictwa mieszkaniowego w styczniu zazwyczaj sygnalizują mniejsze...

Kraków i Poznań liderami styczniowego ożywienia na rynku nieruchomości

Początek 2025 r. przyniósł wyraźne ożywienie po grudniowym zastoju...

Inwestycje biurowe w Warszawie – analiza i trendy po końcówce 2024 roku

Warszawski rynek biurowy w IV kwartale 2024 roku kontynuował...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie