Kulczyk Oil Ventures notuje kolejne rekordowe wzrosty

timothy elliott

Kulczyk Oil Ventures kończy rok z rekordowo wysokimi przychodami ze sprzedaży i kolejnymi znaczącymi wzrostami wydobycia. W 2012 r. ukraińskie aktywa KOV wygenerowały prawie 100 mln USD przychodu brutto, co oznacza ponad dwuipółkrotny wzrost w stosunku do 2011 r. Spółka wypracowała również rekordowo wysoki cash-flow, który dzisiaj jest już w stanie pokryć wszystkie koszty działalności Kulczyk Oil Ventures.

Doskonałe wyniki potwierdzone przez niezależnych ekspertów

Dzisiaj KOV jest dojrzałą spółką poszukiwawczo-wydobywczą – po raz pierwszy audytor zrezygnował z zastrzeżenia dotyczącego ciągłości działania, co oznacza, że jego zdaniem KOV osiągnęła trwałą zdolność do generowania przychodów i pozyskiwania kapitału wystarczających na pokrycie wszystkich kosztów prac poszukiwania oraz wydobycia ropy i gazu;

Według oceny EBOR, KUB-Gas jest modelowym przykładem prowadzenia inwestycji.

Konsekwentny wzrost przychodów ze sprzedaży

ponad 2,5-krotny wzrost przychodów ze sprzedaży ropy i gazu (netto dla KOV 56,1 mln USD 2012 vs. 19,8 mln USD w 2011); czwarty kwartał 2011 r. był 11. z rzędu kwartałem wzrostu przychodów ze sprzedaży ropy i gazu (wzrost o 91 proc. IV kw. 2012 vs. IV kw. 2011).

Rekordowy cash-flow

  • ponad 32-krotny wzrost wartości przepływów pieniężnych (38,7 mln USD w 2012 r. vs 1,2 mln USD w 2011 r.);
  • cash-flow generowany na Ukrainie jest w stanie pokryć wszystkie koszty działalności Kulczyk Oil Ventures;
  • wzrost zysku operacyjnego (netback) do 8,06 USD w 2012 vs. 6,23 USD w 2011 za tysiąc stóp sześc. gazu.

KOV dwuipółkrotnie zwiększa produkcję

średnie wydobycie gazu netto dla KOV osiągnęło ponad 450 tys. m sześc. gazu dziennie (vs. ok. 170 tys. m sześc. w 2011 r.); znaczący wzrost produkcji to efekt sukcesów poszukiwawczych i know-how zespołu technicznego KOV – w 2012 r. Spółka podłączyła do produkcji 6 nowych odwiertów i z sukcesem zakończyła operacje wdrażania nowych technologii wydobywczych.

Perspektywy na 2013

Do końca roku KOV wykona sześć nowych odwiertów na terenie swoich ukraińskich koncesji. Dodatkowo planuje pogłębić lub zmodernizować sześć kolejnych studni i zbudować sieci przesyłowe niezbędne do uruchomienia produkcji. Zarząd KOV zapowiada, że dzięki tym projektom Spółka zakończy 2013 rok z produkcją wyższą niż 2012 r.

Plany dotyczące Brunei obejmują wykonanie dwóch odwiertów przewidzianych w programie wierceń na 2013 r. Prace nad pierwszym z nich, „Uskokiem Lukut-1” rozpoczną się na początku kwietnia.

„To był rok doskonałych osiągnięć KOV, zarówno pod kątem działań operacyjnych, jak i wyników finansowych. Od momentu przejęcia przez KOV udziałów w KUB-Gasie, w każdym kolejnym kwartale notowaliśmy znaczący wzrost przychodów, które od czerwca 2010 r. wzrosły już ponad 80-krotnie. W tym czasie, dzienna produkcja gazu została zwiększona prawie cztery razy. Tak dobre wyniki są efektem ambitnych programów inwestycyjnych, sukcesów poszukiwawczych i nowych odwiertów oraz bardzo dobrych cen surowców. Z optymizmem patrzymy więc na najbliższe miesiące, chcemy utrzymać równie intensywne tempo prac i rozwoju produkcji. Naszym celem jest budowanie trwałej wartości dla akcjonariuszy KOV” – powiedział Tim Elliott, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny KOV.

Produkcja

W 2012 r. średnie dzienne wydobycie, netto dla KOV, wzrosło do 451,2 tys. m sześc., co oznacza wzrost rok do roku o 151 proc. 95 proc. produkcji stanowił gaz ziemny, którego średnie dzienne wydobycie, netto dla Spółki, wynosiło ponad 427,6 tys. m sześc. ( w porównaniu do średnio 169,9 tys. m sześc. dziennie w 2011 r.). W samym tylko IV kw. 2012 r. dzienna produkcja netto dla KOV wzrosła o 96 proc. do 498,4 tys. m sześc. (w porównaniu do 254,8 tys. m sześc. dziennie w IV kw. 2011 r.).

Ostrzeżenie dotyczące stwierdzeń:

Informacja o produkcji jest z reguły podawana w jednostkach takich jak baryłki ekwiwalentu ropy naftowej („boe” lub „Mboe” lub „MMboe”) lub też w jednostkach ekwiwalentu gazu („Mcfe” lub „MMcfe” lub „Bcfe”). Jednakże określenia BOE lub Mcfe mogą być mylące, w szczególności gdy używane są w oderwaniu od kontekstu. Współczynnik konwersji na boe, gdzie 6 Mcf = 1 baryłka, lub na Mcfe, gdzie 1 baryłka = 6 Mcf, wynika z metody zakładającej równoważność energetyczną w odniesieniu do danych z pomiarów uzyskanych na końcówce palnika, co nie odnosi się do wartości występujących na głowicy.