MCI realizuje wyjście z Netii za ponad 158 mln zł

0

Fundusz z Grupy MCI Management zobowiązał się do zbycia wszystkich posiadanych akcji Netii na rzecz FIP 11 Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych. Wpływy ze sprzedaży akcji przekroczą 158 mln zł a stopa zwrotu na inwestycji (IRR) wyniesie 19%.

W ramach tzw. umowy zobowiązującej zbytych zostanie prawie 27 mln akcji po cenie 5,86 zł każda, za łączną wartość ponad 158 mln zł. Termin realizacji transakcji zaplanowany został na 9 kwietnia 2015 r., z zastrzeżeniem możliwości przesunięcia daty rozliczenia na 15 kwietnia br.

– Nasza koncepcja budowania wartości Netii zakładała realny wpływ na jej strategię rozwoju. Z uwagi na posiadanie zbyt małego udziału w akcjonariacie i brak możliwości zakupu po atrakcyjnej cenie znaczącego pakietu akcji od innych akcjonariuszy, nasze możliwości realnego decydowania o kierunkach rozwoju spółki były bardzo ograniczone. Dlatego podjęliśmy decyzję o wyjściu z inwestycji, realizując stopę zwrotu na poziomie 19% IRR – powiedział Cezary Smorszczewski, Prezes Zarządu MCI Management S.A.

Niezależnie od sprzedaży akcji spółki, MCI Management podtrzymuje, że Netia niezmiennie jest atrakcyjnym aktywem telekomunikacyjnym. Prowadzona w spółce restrukturyzacja znacząco redukuje koszty operacyjne, co poprawi jej zyskowność i możliwość generowania gotówki, a przez to zwiększy potencjał dywidendy dla akcjonariuszy. Jej przewagi konkurencyjne w postaci dobrej jakości, nowoczesnej sieci światłowodowej i własnej sieci dostępowej pozwalają na dostarczanie atrakcyjnej oferty dla klientów indywidualnych i biznesowych. Natomiast realizowany podział spółki na trzy części: B2B, B2C oraz infrastrukturę, umożliwi kreowanie przejrzystej strategii dla poszczególnych działów, a przez to poprawi efektywność operacyjną.

15 maja 2014 r. subfundusz inwestycyjny MCI.EuroVentures 1.0 FIZ, należący do funduszu MCI.PrivateVentures FIZ z Grupy MCI,, nabył pakiet akcji spółki Netia S.A., największego alternatywnego operatora stacjonarnego w Polsce, stanowiący 5% jej kapitału zakładowego. Po kolejnych transakcjach nabycia, na dzień podpisania umowy z FIP 11 Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Grupa MCI posiadała 26.973.328 akcji Netii S.A. stanowiących 7,75% w jej kapitale zakładowym.

Czytaj również:  Quo Vadis Digital Europe - MCI na Davos o przyszłości inwestycji w spółki technologiczne