MFW zwiększył swój szacunek dla wzrostu polskiego PKB w tym roku

0
Międzynarodowy Fundusz Walutowy

W minionym tygodniu nie poznaliśmy zbyt wielu nowych danych dla polskiej gospodarki. Warta uwagi jest jednak nowa prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), wg której w tym roku polska gospodarka wzrośnie o 3,8%, a więc o 0,3 p.p. więcej w porównaniu z poprzednią prognozą. Polska jest jednym z nielicznych krajów, dla których MFW podniósł szacunki wzrostu PKB w tym roku. Dla porównania dla największych gospodarek światowych, jak USA, Niemcy czy Japonia, MFW znacznie je obniżył. Przyczyną podwyższenia prognoz dla rozwoju PKB w Polsce jest głównie ekspansywna polityka fiskalna polskiego rządu. Jednakże, podczas gdy ekspansja fiskalna wspiera szybszy wzrost PKB, to negatywnie odbija się na polskich finansach publicznych. Wg MFW deficyt budżetu państwa wzrośnie w tym roku do 2,2%, z szacowanych wcześniej 0,5%.

W bieżącym tygodniu zostaną opublikowane interesujące

statystyki z polskiego rynku pracy oraz wyniki marcowej produkcji przemysłowej. Dane te nie powinny zmienić fundamentów złotego. Rynki zdążyły się już przyzwyczaić do dobrej sytuacji i wyników polskiej gospodarki. Paradoksalnie, większy potencjał wpływu na złotego ma rozwój w strefie euro. Tutaj nie oczekuje się jednak znaczących zmian. Po odroczeniu Brexitu sytuacja na pewien czas się uspokoi, a na zasadnicze zmiany rozwoju gospodarczego w Niemczech jest jeszcze wcześnie.

Złoty w ubiegłym tygodniu umocnił się i tydzień zakończył na poziomie 4,28 EUR/PLN. Kurs eurodolara w piątek wynosił 0,03 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.

Czytaj również:  Inflacja w Polsce nadżera rosnące płace