Microsoft i Silvermedia S.A. będą wspólnie rozwijać europejską telemedycynę

0

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju i tworzenia usług telemedycznych dla pacjentów zostało podpisane w trakcie odbywającej się w Zabrzu konferencji MedTrends 2017. Firmę Microsoft reprezentował Sławomir Połukord, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Microsoft, natomiast z ramienia Silvermedia dokument podpisał Ireneusz Wochlik, Prezes Silvermedia. Na jego mocy rozwiązania na rzecz telemedycyny dostarczane przez spółkę Silvermedia będą wspierane przez technologie chmury obliczeniowej Microsoft.

Transformacja rynku usług medycznych to proces stałej ewolucji, który zatacza coraz szersze kręgi także w Polsce. Konsultacje kardiologiczne przez komunikatory, zastosowanie aplikacji monitorujących poszczególne parametry ciała, zaawansowane algorytmy wspierające monitoring stanu zdrowia pacjentów stają się elementem codzienności w polskiej medycynie. Co więcej, aktywne wykorzystywanie technologii informatycznych wyznacza także Europejska Agenda Cyfrowa, na mocy której jednym z fundamentalnych działań powinny być inicjatywy dążące do poprawy sytuacji gospodarczej i dążenie do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa w cyfrowej przyszłości.

„Telemedycyna to nie tylko oszczędność czasu spędzonego w kolejkach. To przede wszystkim oszczędność czasu potrzebnego do uratowania ludzkiego życia, odpowiednio wczesnego wykrycia potencjalnego zagrożenia czy postawienia właściwej diagnozy w momencie, kiedy pacjent nie ma możliwości spotkania z lekarzem” – powiedział Wojciech Życzyński, członek zarządu Microsoft. „Proces tworzenia odpowiednich narzędzi to nie jednorazowe działanie, ale systematyczne prace R&D zmierzające do optymalizacji działania systemów, wzbogacania ich o nowe funkcjonalności, które jeszcze lepiej pomogą pacjentom. To dla nas bardzo ważne, że algorytmy i usługi telemedyczne projektowane przez Silvermedia będą pomagały pacjentom wykorzystując również możliwości chmury Microsoft” – dodał Wojciech Życzyński.

Wśród rozwiązań telemedycznych dostarczanych przez Silvermedia są autorskie algorytmy analizujące sygnały biomedyczne. Pomagają one w zdalnej diagnostyce schorzeń poprzez definiowanie normalnych stanów funkcjonowania organizmu pacjenta, a następnie ocenę powstających anomalii. Są one stosowane m.in. w kardiologii (analizują zapis EKG i pomagają diagnozować choroby serca), audiologii (umożliwiają zdalne prowadzenia badań słuchu u dzieci), alergologii (wspierają diagnozę alergii i astmy), diabetologii, psychiatrii oraz wielu innych obszarach medycyny.

Czytaj również:  Technologiczna wyrocznia. Firmy stawiają na analitykę predyktywną

„Chmura obliczeniowa Microsoft to świetne miejsce do prac R&D z obszaru telemedycyny i możliwość szybkiego skalowania ich wyników. Te cechy skłoniły nas do stworzenia wspólnego przedsięwzięcia w postaci otwartego laboratorium telemedycznego, do którego chcemy zaprosić startup’y zainteresowane tą tematyką. Przygotowane środowiska będą pozwalały na testowanie swoich pomysłów i produktów z pomocą ekspertów dziedzinowych. Najlepsze rozwiązania będą mogły liczyć również na wsparcie przy komercjalizacji” – powiedział Ireneusz Wochlik z Silvermedia.