NeedApp Poznań chce „zmobilizować” mieszkańców

NeedApp Poznań chce „zmobilizować” mieszkańców

Czy wirtualne rozwiązanie może przełożyć się na aktywność jego użytkowników w realnym świecie? Odpowiedź na to pytanie możemy poznać już wkrótce podczas NeedApp Poznań. W ramach wydarzenia tworzone będą aplikacje mobilne zachęcające poznaniaków do angażowania się w życie miasta. Wezmą w nim udział firmy programistyczne, przedstawiciele władz, aktywiści miejscy i inne osoby, którym bliskie są sprawy Poznania. Efekty ich prac poznamy już w czerwcu.

NeedApp Poznań odbędzie się w dniach 20-21 czerwca. Będzie to trzecia edycja wydarzenia zainicjowanego przez ECDF mKlaster – lokalną instytucję otoczenia biznesu dążącą do wzmocnienia pozycji wielkopolskich firm na rynku, rozwoju technologii mobilnych i pobudzania innowacyjności w regionie. NeedApp Poznań organizowany jest przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania, które jako cel wydarzenia ustanowiło stworzenie aplikacji zachęcającej poznaniaków do dbania o wspólne dobro.  – Nawet najdrobniejsza aktywność mieszkańców na rzecz dokonywania pozytywnych zmian w bliższym i dalszym otoczeniu może przełożyć się na widoczne i niepodważalne efekty. Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie ich zaangażowania, jak również zaoferowanie nowoczesnych narzędzi do brania czynnego udziału w życiu miasta. Wierzymy, że zarówno formuła NeedAppa, zakładająca skupienie się na potrzebach odbiorców, jak i jego efekt w postaci aplikacji mobilnej, zapewnią rozwiązanie ułatwiające poznaniakom kształtowanie obrazu własnej okolicy.  – mówi Agnieszka Kępa z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

NeedApp Poznań chce „zmobilizować” mieszkańcówNeedApp opiera się na autorskiej formule składającej się z dwóch elementów. Pierwszym z nich są warsztaty kreatywne, które dzięki użyciu metody Design Thinking i energicznej pracy grupowej pozwalają na wypracowanie pomysłów na rozwiązania konkretnych problemów. W przypadku NeedApp Poznań osoby biorące udział w tej części będą tworzyły koncepcje dla mieszkańców – młodszych, starszych, z różnych branż i środowisk, również osób, którym grozi wykluczenie społeczne. Uczestnikami warsztatów będą przedstawiciele władz i świata nauki, miejscy aktywiści, społecznicy oraz przedstawiciele najróżniejszych branż. Rekrutacja jest otwarta i chęć udziału w mogą zgłaszać wszystkie osoby zainteresowane tworzeniem rozwiązań dla miasta oraz poznaniem innowacyjnej metody Design Thinking stosowanej przez największe światowe marki.

Koncepcje wypracowane w pierwszym etapie zostaną przekazywane firmom programistycznym uczestniczącym w hackathonie (maratonie kodowania), który stanowi drugi element NeedAppa. Przez następną dobę tworzą one prototypy aplikacji mobilnych rywalizując o zlecenie na realizację swojego projektu. W ten sposób w nieco ponad 30 godzin powstaną zaawansowane koncepcje odpowiadające na zadany temat. Zwycięski projekt zostanie wdrożony i oddany do użytku poznaniakom. – Sukces poprzednich edycji przekonuje, że nasza formuła sprawdza się w praktyce i może być stosowana do opracowywania rozwiązań najróżniejszych problemów. Cieszymy się, że Urząd Miasta Poznania zaufał naszej nietypowej, ale efektywnej metodzie i że może ona posłużyć do realizacji celów społecznych wpisując się przy okazji w trend „smart cities” mówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster.